Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Protezy zębów Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zniszczała za prędko. Żeby stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale również najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych oraz niedrogich materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu bardzo usprawnia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei ogólna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej również można dopasować do do swojego budżetu mając na uwadze dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, wahania temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi czy nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, przez co gubi swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być ułożony we właściwy sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto pamiętać, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być wytrzymały oraz aby spełniał swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia obszernych dziur między nimi, dlatego należy rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a przerwy wypełnić mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu stempli oraz form. W ten sposób da się uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Podstawową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok