Oprogramowanie enova365
15 września, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020

Jak kupić dom

Kupujemy pierwszy dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około sześćdziesięciu m² będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę miejsc garażowych. Obecnie jedno miejsce często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do szkół.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy posiadają swój czar i klimatyczne wnętrze. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne kwoty i w takim wypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zbadania. Jako pierwsze należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przestudiowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok