Klimatyzatory do domu i biura – Montaż Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u dentysty
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 26°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby był w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby różnice temperatur pomiędzy pokojami nie były większe niż 6°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też ograniczyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest często zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego sprzętu w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym fachowcy, ale też bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy doliczyć też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok