sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe jaki system wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami czytamy strony biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający 65 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do zbadania. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeczytanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W wypadku używanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok