Najem lub sprzedaż mieszkania dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
29 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianą

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre cechy termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów używanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, dzięki której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega oraz układa się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba skracać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz cechami, co sprawia, że pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR stosowana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wnętrz. Doskonale sprawdzi się również do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka PUR przeznaczona jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR da się też położyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem powierzchnia została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Aby wykonać to poprawnie niezbędne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę motywuje różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest mocno sprężysta. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka PUR ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego powodu tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, więc niezbędna będzie specjalna ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz szybko zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, dlatego trzyma się na różnych materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Bardzo istotne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej właściwości. Za wadę możemy uznać małą wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Również w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo położenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok