Warning: include_once(/opt/alt/php-xray/php/smart-advice-plugin/cl-smart-advice.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php82/root/usr/share/pear') in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398
Okna energooszczędne Toruń – Syngen
Izolacja termiczna dachu i poddasza
17 września, 2020
Sklep internetowy przygotowany przez WordPress
17 września, 2020

Okna energooszczędne Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka pozwala na minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze wysoką izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi około 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego efektu w pasywnym budownictwie używania jest również pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę ram okien pasywnych, najczęściej spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz dość niski koszt. Żeby jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych oraz zastosowanie specjalnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, aby stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z uwagi na to rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach przede wszystkim skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niewielka utrata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych zimą oraz klimatyzacji w czasie lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski pochodzące z porządnej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać także o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna wydajnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią oraz rozrostem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na rozbicie, a wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego okna. Należy sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy i materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, które mają bezpośredni wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto tutaj zdecydować się na zaangażować fachowca, który wykona pracę sumiennie. Niewłaściwy montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu trzeba przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok