Warning: include_once(/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php82/root/usr/share/pear') in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398
Okna pasywne w budownictwie – Syngen
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 września, 2020
Układanie kostki brukowej Toruń
15 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspiera zmniejszanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze skuteczną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla większego efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i całkiem niski koszt. By jednak okna PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są przeważnie kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, aby były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich główną zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości izolacji termicznej, z tego względu mniej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych przede wszystkim skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty cieplne zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych zimą i klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z montażem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, zyski pochodzące z wysokiej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane okna pasywne niezwykle efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem oraz rozrostem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty popierające klasę danego okna. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Zły montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w mocno obniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby użycia kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok