Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja Toruń
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Most protetyczny od dentysty
1 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna energooszczędne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspiera oszczędzanie kosztów ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi około 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę profili okien pasywnych, najczęściej to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz całkiem niski koszt. Żeby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz załączenie niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są zwykle kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, aby stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich główną zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości termicznej izolacji, dlatego rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest szczególną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Małe straty cieplne zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z założeniem okien pasywnych będzie wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności wynikające z porządnej termoziolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane pasywne okna dobrze odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozrostem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na stłuczenia, natomiast porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty popierające klasę danego okna. Trzeba zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy czy surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają wielki wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku rozważyć wynajęcie profesjonalistę, jaki wykona pracę rzetelnie. Zły montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży działanie okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz potrzeby stosowania kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna PCV Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok