Depilacja laserowa – zabieg dla każdego
18 marca, 2017
Czy adwokat to zawód dla mnie?
18 marca, 2017

Rodzaje kruszywa i ich zastosowanie

Kruszywa Warszawa - Kruszywa drogowe Warszawa - Kruszywa budowlane Warszawa - Tłuczeń Warszawa - Kruszywa w dobrej cenie - Sprzedaż kruszywa Warszawa - Transport kruszywa Warszawa

Kruszywo jest materiałem budowlanym o którym nie nauczono nas zbyt dużo. A przecież od właściwości kruszyw zależy przede wszystkim wytrzymałość produktów budowlanych na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Warto zatem wzbogacić swoją świadomość na ich temat, szczególnie w sytuacji gdy chcesz indywidualnie zaprojektować przydomowy ogródek.

Kruszywa znajdują zastosowanie między innymi w budownictwie, przy budowie dróg, jak i w ogrodnictwie. Ze względu na powstanie dzieli się je na naturalne i sztuczne. Odmiennie kształtuje się rozdział na podstawie kompozycji. Wówczas wylicza się kruszywa drobne i grube. Możemy również podzielić kruszywa z sposobności wykorzystania na budowlane, drogowe i dekoracyjne. Poszczególny rodzaj scharakteryzujemy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu, chcąc udowodnić Wam jak szeroki jest świat kruszyw i w jaki sposób mamy możliwość je zastosować w własnym ogrodzie.

Kruszywo – co to jest?

Jeżeli ktokolwiek by Cię zapytał – „Co wiesz o kruszywach?” – co pojawiłoby się w Twojej głowie? Drobnoziarnisty piasek, kamyki o przeróżnych kształtach, czy może beton? Niewątpliwie każde z tych obrazków byłoby dobre. Dziś stosuje się tak wiele odmian kruszywa, że każdemu z nas może się ono splatać z kompletnie czymś innym. Kruszywo przyjmuje strukturę na przykład drobnego pudru wykorzystywanego w mieszankach betonowych, oraz 2 centymetrowych kamieni, wykorzystywanych w ogrodach. A czym faktycznie jest kruszywo? Najbardziej wyczerpująca definicja wygląda tak: kruszywo to wyrób sypki pochodzenia organicznego lub mineralnego, używany zwłaszcza do produkcji zapraw budowlanych i betonów oraz przy budowie dróg. Kruszywo produkuje z takich materiałów naturalnych jak dolomit, wapień, granit, czy bazalt.

Jak powstaje kruszywo?

Jak już napomknęliśmy na samym wstępie kruszywa dzielą się na naturalne i syntetyczne. Te pierwsze pozyskiwane są z organicznych złóż. Proces erozji skał doprowadza do rozdrobnienia budulca, który potem jest czyszczony i stosowany na przykład w sektorze budowlanym. W niektórych miejscach na świecie niewspółmierna eksploatacja naturalnych złóż doprowadziła do prac nad produkcją syntetycznego kruszywa. Teraz znaczna ilość firm używa kruszyw o pochodzeniu syntetycznym takich jak keramzyt, pumeks hutniczy, czy żużel granulowany. Kruszywa syntetyczne są zazwyczaj produktem ubocznym z procesów produkcyjnych. Ich powtórne użycie chroni naturalne złoża, które przecież któregoś dnia mogą się skończyć. Bardzo ciekawy jest sam proces uszlachetniania kruszywa. Polega on na przesiewaniu lub myciu ( zależnie od rodzaju surowca). Zabieg przyczynia się do usunięcia jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Jakie są kruszywa drogowe?

Jadąc autem po rozmaitych państwach zaobserwowaliście na pewno sporą dysproporcję w nawierzchniach drogowych. Jak się okazuje w każdym państwie całkiem odmiennie kształtuje się proces budowania dróg. Stosuje się również inne kruszywa. Skoncentrujmy się jednak na naszych rodzimych wymogach budownictwa drogowego. Kruszywa drogowe muszą wyróżniać się przede wszystkim ogromną wytrzymałością na zmieniające się czynniki klimatyczne, jak i na ścierania mechaniczne. W końcu każdego dnia z dróg|z komunikacji drogowej korzysta niezliczona ilość kierowców. W sektorze drogowym przeważnie wykorzystuje się takie surowce jak granit, bazalt i porfir, czyli surowce najbardziej wytrwałe na negatywne warunki pogodowe.

Kruszywa stosowane w budownictwie

Kruszywa stosowane w przemyśle budowlanym charakteryzują się bardzo wysoką odpornością, na gniecenie, ścieranie i inne uszkodzenia wtórne. Odpowiedni wybór kruszywa może wpływać na trwałość przeróżnych obiektów budowlanych, rozpoczynając od sklepów, a kończąc na wielkich centrach handlowych. Specjalną uwagę przywiązuje się także do sprężystości kruszywa wdrażanego w miksturach betonowych, która odpowiada między innymi za wykorzystanie budynku w dalszym czasie. W produkcji betonu używa się w zasadzie granitu i bazaltu, a do wytwarzania tynku szlachetnego świetnie sprawdza się lastriko. Za kruszywo budowlane postrzega się również, używany w ogrodnictwie, żwir płukany. Właśnie, mówiąc o ogrodnictwie, jak Ty możesz wykorzystać kruszywo? Materiały o znaczniejszym uziarnieniu, na przykład żwir, tłuczeń, czy grys ozdobny użyj do wykonania dróżki ogrodowej, lub drenażu dla roślin w ogrodzie.

W jakich zakładach możemy kupić kruszywo? Najlepiej zwrócić się do naszych dostawców. W Warszawie funkcjonuje firma ProKrusz zajmująca się sprzedażą i transportem różnego typu kruszywa dla sektora budowlanego i drogowego. Na co dzień przedsiębiorstwo współdziała z zakładami produkującymi materiały brukarskie i masy betonowe. Stałymi Partnerami są także firmy budowlane, jak i przedsiębiorstwa z dziedziny infrastruktury drogowej Jak twierdzą partnerzy, firma ProKrusz ekspresowo dostarcza kruszywo i posiada najlepsze surowce w Warszawie. Zawsze rzetelni i punktualni. Prokrusz oferuje kruszywa naturalne i sztuczne o różnym uziarnieniu. Sprawdź cennik|ceny i zamów konkretny materiał. By stać się Klientem wejdź na oficjalny portal firmy ProKrusz: tłuczeń Warszawa

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok