Okna pasywne w budownictwie
15 września, 2020
Oprogramowanie enova365
15 września, 2020

Układanie kostki brukowej Toruń

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zepsuła się zbyt szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć osuwania się, ale również najwyższej jakości surowców do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niekosztownych surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie kształtu znacznie ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei pełna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdyby było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrać do swojego portfela mając na uwadze dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Główną niekorzyść wynika z warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi oraz nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać sporo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać ułożony w poprawny sposób, co zwykle wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są uznawane za bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, w postaci braku zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj ułożenie, by podjazd był wytrzymały oraz by spełniał swoje funkcje przez lata. Powinno się unikać zostawiania sporych dziur między nimi, z uwag na to należy rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie ułożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia powoduje, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które bez problemu da się dostosować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok