Warning: include_once(/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php82/root/usr/share/pear') in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398
Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę? – Syngen
Marketing internetowy - zwiększ swoje szanse w Internecie
Marketing internetowy – sprawdź co możesz zyskać
29 czerwca, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Telebimy i banery LED na imprezy sportowe
6 grudnia, 2017
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zakup domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami wertujemy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Bardzo często znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że remont takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące sumy i w takim przypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do zweryfikowania. Jako pierwsze trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przestudiowanie papierów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Domy w Toruniu i nie tylko —> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok