Czy praca w księgowości się opłaca?

Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
19 kwietnia, 2017
Pozycjonowanie – kluczowe informacje dla początkujących
24 kwietnia, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się ze żmudnym zapisywaniem opasłych ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz trudnymi przeliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Oczywiście ów charakterystyczny obrazek pasuje trochę do sceny z filmu, niż do sytuacji realnej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, własnoręcznie nie sporządza jakichkolwiek druków i nie zarabia skromnie (zwłaszcza jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym działem w każdej placówce, chociażby wówczas, gdy jest wykonywana na odległość i tym samym żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej kluczowych funkcji zalicza się: przygotowywanie rozliczeń okresowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie statystyk, wpisywanie informacji do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań dla przeróżnych instytucji, przykładowo ZUS.

Każda księgowa może równocześnie ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia starać się o lepszą posadę w firmie. Na pewno najatrakcyjniejszą funkcją jest praca głównej księgowej, która weryfikuje przepływ zasobów pieniężnych w firmie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami administracyjnymi, steruje podwładnymi oraz ma pod opieką rozrost swojego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję także utworzyć swoją działalność gospodarczą, więc prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz indywidualnie obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu jednak przydatna jest akceptacja Ministra Finansów – należy udokumentować doświadczenie w zawodzie i zdać egzamin (zaraz po zrealizowaniu konkretnych studiów). By dostać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić żadnej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości w sumie nie jest takie banalne. Powinniśmy bezwzględnie opanować określone przepisy, razem z takimi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać w takiej sytuacji dokładną wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za finanse firmy. W owym przypadku potrzebne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse bądź rachunkowość (profile na poszczególnych uniwersytetach potrafią się odrobinę od siebie odróżniać). Absolutnie nie chodzi w tym przypadku o pokazanie stopnia magistra, tylko o odpowiednią wiedzę. Natomiast takiej w sumie nie ma możliwości zyskać na innych specjalizacjach. Potem księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą starać się osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, powinna posiadać dodatkowo umiejętności „przyrodzone”, przykładowo skrupulatność oraz rzetelność w wypełnianiu jakichkolwiek funkcji. Jeden defekt w rachunkach czasami może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w których spotykamy się ze sporym obiegiem pieniędzy), lecz również mniejsze i osoby prywatne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z działu prowadzenia księgi dochodów oraz odpływów (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, opracowywania rozliczeń z US, a także przygotowywania sprawozdań, np. dla GUS. Dobrze jest wspomnieć, iż zobowiązaniem osoby zarabiającej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz udoskonalanie predyspozycji. Mówiąc inaczej, wykształcenie jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania takiego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym można zjednać ogromną liczbę Kontrahentów.

Ostatnio nadzwyczaj modna stała się „księgowość online” lub oferta „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Klienci wcale nie muszą wychodzić z domu albo firmy, aby ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej obranym miejscu i odbiera wszystkie formularze do zestawień. Czasami może także pobyć w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Samodzielna firma jest interesującym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat pracują w tej specjalizacji i stąd nie chcą już podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie biura rachunkowego jest powiązane jednakże z wieloma wymogami, m.in. znacznymi kosztami finansowymi. Koszt utworzenia niezależnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy przeważnie od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wypożyczenie lokalu biurowego będzie o wiele kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Warto wiedzieć, że dużą liczbę rachunków można spokojnie załatwić drogą internetową. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie atrakcyjnym rozwiązaniem, w szczególności, jeżeli właśnie zaczynamy przygodę z własną firmą. Do otwarcia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie własnej placówki, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie możemy rzucać Interesantom przypadkowym opłat, przykładowo takich, jakie zaobserwujemy w taryfikatorach konkurencyjnych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany wieloma rzeczami: reputacją firmy, położeniem przedsiębiorstwa oraz profilem obsługi. Wykonywanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Naturalnie tworzy się podział na liczbę formularzy.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w link tu – www.taxbiuro.net

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok