Chirurgia twarzowo szczękowa – zabiegi w klinice stomatologicznej

Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja mieszkania -meble stylizowane na antyki
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia przewlekłych stanów zapalnych i usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Deformacja twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, ale nie przebijają się przez błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Skutkiem tego jest poważny stan zapalny, mogą też wypchać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, gdy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie. W obszarze złamania zwykle umiejscawiane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Usuwany jest zaledwie zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, na etapie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Braki w uzębieniu są wynikiem wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia braków , poprzez wszczepienie implantów . Takie działanie ma wiele zalet, w tym gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, by poprawić estetykę szczęki. Wykonywane są też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie wszelkiego rodzaju zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale również lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok