Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który gwałtownie wpychał duże paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba starannie wybrać specjalistę, który nie odstraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy stomatolog dla najmłodszego pacjenta?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Specjaliści twierdzą, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla naszej pociechy. Jeśli więc planujesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi adresowane dla dzieci. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Najważniejsza jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawkowych fantomach. Niesamowicie ważny jest także udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa emocje rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też luźna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluchowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele w kształcie zwierzątek, misie i lalki,klocki  w poczekalni, telewizor z kreskówkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to jedynie mało ważne szczegóły, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Fantazyjnie udekorowany gabinet dentystyczny sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dlań nowe. Dlatego nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla młodych pacjentów

Zdarzają się osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Chore mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać stan uzębienia malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla maluchów ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne wręcz trochę oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale też nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez lekarzy głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów stomatologicznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Powinien on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien też wytłumaczyć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je myć i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to zupełnie fajna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok