Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pcv Toruń
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja mieszkania -meble stylizowane na antyki
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Utrata zęba wiąże się z potrzebą jego zastąpienia, żeby nie dopuszczać do następnych problemów. Oboczne zęby i zęby przeciwstawne wymagają podparcia, inaczej one również mogą się przesuwać,  a w efekcie wypadać. Dlatego zalecane jest jak najszybciej wypełnić lukę. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. Żeby móc założyć most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż znajdować się zęby, jakie będą oparciem dla filarów mostu. Taki sposób wypełnienia może więc być zastosowany gdy brak pojawiła się między zębami sąsiednimi. Dużym plusem tego wyjścia jest to, że można tą techniką zastąpić do nawet 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są zdecydowanie bardziej komfortowe od ruchomych protez. Choć duża część pacjentów obawia się resztek pokarmów przenikających pod most, dentyści przekonują – nie trzeba się martwić, bo dobrze dostosowany most na to nie pozwala i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto rozważyć aplikację mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, jakie umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, co zastępuje brak zęba. Istnieją 2 typy mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny zakłada się na specjalnie spreparowane sąsiednie zęby, czasami zdarza się również tak, że filarami są implanty dentystyczne. Taki rodzaj mostu jest niezwykle wytrzymały oraz używany w większości klinik stomatologicznych. Bywają również miejsca, w jakich koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej stosowana, bo jest mniej trwała i można nią uzupełnić tylko pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne od stomatologa przygotowywane są z paru odrębnych materiałów. Wysoko estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często wykorzystywane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z którego przygotowywane są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego wskazanie przed dentystów jest szczególnie takim pacjentom, którzy planują trwale odbudować przerwę po utracie zęba lub zębów, jednak nie mogą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by wyeliminować powstałą przerwę oraz zahamować wzmagające się przesuwanie się zębów pobocznych i opóźnić zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to ciężka sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na stan jamy ustnej, ale również sam prezencję twarzy, która może z tego powodu wyglądać staro. Uzupełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym oznacza, że odzyskujemy odpowiedni rozkład sił podczas żucia i odpowiednie funkcje oraz budowę zgryzu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko tworzenia się chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na zalegające w luce pozostałości pokarmu. Podstawowym dla pacjentów aspektem wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który powinno się spełnić, by stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zniszczenia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego leczenia stomatologicznego jest ogólna diagnoza oraz badania, jakie pozwolą stomatologowi uznać, czy wykonanie mostu protetycznego jest najlepszym wyjściem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie wskaże żadnych przeciwwskazań, będzie mógł ruszyć do pracy. Gdy podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, należy je przygotować. Z tego względu stomatolog musi trochę je oszlifować, by następnie możliwe było indywidualne dostosowanie mostu. Pomimo lęku wielu osób szlifowanie zębów nie boli, bo mieści się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie niszczy zębów, a wykonujący go stomatolog zawsze wie, jakie części zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy oparciu mostu na implantach. Gdy zęby zostaną już przygotowane, następnym etapem wykonania mostu jest pobranie potrzebnych wycisków. Zgodnie z nimi, stomatolog protetyk wykona doskonale dobrany most. W czasie, gdy protetyk tworzy indywidualny most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Gdy finalnie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a potem aplikuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz estetyka. Dzięki nim możemy odzyskać kilka zębów jednocześnie oraz przywracamy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu i komfort.

Protezy zębów  Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok