ETYIECIARKA PE LABELLERS - MASZYNY ETYKIETOWANIE ETYKIECIARKI PRZEMYSŁOWE
Ultrapak – Twoje etykieciarki i maszyny pakujące
Październik 5, 2016

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Dlaczego gra escape room stała się tak popularna w naszym kraju?

Ostatnio na najważniejszym miejscu były gry odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w zasadzie nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na długie godziny oraz wnikało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, że ciężko było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że związki interpersonalne w dużym zakresie przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przekazywały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o wyjątkowym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o pasywności lenistwie i zaraźliwej nieczułości na innych.Dobrym przedsięwzięciem okazała się nadzwyczajna gra escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, lecz później odbyła istotne metamorfozy. Oparta była jedynie na tekście wyświetlającym się na monitorze laptopa, który tyczył się opisu wnętrza a także motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że gra ekscytowała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Poprawiono grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma czasu na typowe scenariusze czy zwykłe dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do konkretnego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba rozwiązać niemało zawiłych zagadek, dowieść umiejętności logicznego myślenia i sprawnością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Nadrzędny punktem wszystkich posunięć jest wyjście pokoju wraz z partnerami. Wydaje się, że to wszystko jest płytkie. Gracze tymczasem mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Na czym polega ta popularna gra?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można niewątpliwie dużo dziwnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki i wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to kompletnie inna struktura zabawy. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych detalach, aby dostarczyć wspaniałej rozrywki oraz fascynować do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z takiego pokoju. W takiej sytuacji przychodzi osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na owym etapie uczestnicy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych twórców zagadek oraz rozwiązują je w oryginalny sposób, czyli taki, którego nie przewidział scenariusz. Fundamentalnym wymogiem jest niestosowanie siły, aby wydostać się z pomieszczenia.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i usiłują odkryć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i zbiegną z pokoju? Następnym modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszystkie tajemnice i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znajomej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez podstępnego czarownika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną możliwością na wyzwolenie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które właśnie przenosi się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zarezerwować na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) oraz dla pracowników instytucji, aby połączyć ich również zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także opracować indywidualną ofertę, czyli przystosowaną do życzeń przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok