Sprzątanie domu krok po kroku
17 stycznia, 2017
Pozycjonowanie stron - Skuteczne pozycjonowanie - Pozycjonowanie ceny - Agencja SEO
Na czym polega pozycjonowanie stron?
24 stycznia, 2017

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Kiedy podjeżdżasz przed własny dom wciąż oglądasz szpetną, ponurą i zniechęcającą przestrzeń? Twoi koledzy niechętnie zachodzą do Ciebie w upalnych miesiącach? Nadeszła chwila, żeby to odmienić! Jeśli posiadasz przed swoim domem niespożytkowaną połać, która optycznie zdążyła szybko się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zatrudnić znanego projektanta ogrodów. Musi być to zdecydowanie ktoś, kto ma doskonałe wyczucie smaku oraz kwalifikacje w realizowaniu takich rzeczy. Na wielu stronach internetowych można odnaleźć mnóstwo zachęcających projektów na oryginalny i ciekawy skwer, np. po australijsku, z zagospodarowaniem skrzynek drewnianych bądź palet. Jeżeli zatem chcesz, aby okolica dookoła Twojego domu nabrała kolorytu oraz przyciągała zazdrosny wzrok kolegów, jak najszybciej zorientuj się w przedmiocie projektowania ogrodów.

Jakie elementy musi posiadać projekt ogrodu?

Przygotowanie wspaniałego oraz wzbudzającego podziw ogrodu składa się z kilku niezastąpionych kroków. Na wstępie musi zostać utworzony schemat wykorzystania terenu. Chodzi tutaj w pierwszej kolejności o ilustracyjne jego ukazanie, które obejmuje granice obszaru, zaznaczenia informacyjne albo obszary wód. Po czym tworzy się dokumentację fotograficzną obszaru, gdzie ma rozwinąć się ogród i terenów z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza przygotowuje na tej podstawie specjalny plan techniczny, jego wizualizację i wczesny kosztorys.

Które elementy powinny być widoczne w rozkładzie technicznym ogrodu?

 • Zieleń, która zostanie wykorzystana w zieleńcu z ujęciem poszczególnych gatunków i odcieniem kwiatów
 • Wariant nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, a mianowicie wszelkie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Źródła wody
 • Zarys centrów i kierunku instalacji elektrycznej
 • Warianty oświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Inne detale, które będzie można ujrzeć na zarysie ogrodu
 • Kosztorys

Ogród standardowy czy współczesny?

Do teraz najbardziej prestiżowe to zieleńce chińskie, włoskie, oraz zen. Każdy spośród nich eksponuje totalnie nową fantazję i gust. Przykładowo ogrody angielskie nastawione są na naturalność oraz niezależność, francuskie – na klasyczne, harmonijne układy i ścieżki wiodące przez środek skweru, natomiast japońskie – mają odwzorowywać przyrodę, zaś nie ją przekształcać. Współcześnie opracowuje się je z ukierunkowaniem na wymagania użytkownika, mianowicie to jakie on ma koncepcje na spożytkowanie przestrzeni własnej przydomowej działki.

Wzorcowe odsłony ogrodów

 • Ogrody współczesne – posiadające, np. płaszczyznę do spokoju i wykonywania ćwiczeń fizycznych
 • Ogrody dla rodzin – przystosowane zarówno do życzeń rodziców, jak i najmłodszych. Rozplanowane z zawarciem miejsc na luz, zabawę bądź spożywanie posiłków
 • Ogrody swobodne – takie, w których można odczuć bliskość natury (m in. schować się w chłodzie drzew)
 • Ogrody wielkomiejskie – nastawione przede wszystkim na użyteczność i mające przyjemną przestrzeń relaksu
 • Ostatnio szczególnie modne stały się również ogrody minimalistyczne, industrialne, vintage czy art deco.

Spektakularne oświetlenie ogrodowe – jakie zamontować?

Wdziękiem zaprojektowanego ogrodu masz szansę radować się nie tylko w czasie dnia, lecz również nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w dobre podświetlenie. Interesującym konceptem są ruchome lampy, które możesz położyć w każdym miejscu. Wszystkie ścieżki, schody, oczka wodne – a mianowicie szczególnie ruchliwe obszary – powinny mieć stałe oświetlenie, np. halogenowe. Przestrzeń spokoju można zaopatrzyć w indywidualną mocną lampę z żyrandolem. Jeśli w pobliżu nie ma jakichkolwiek źródeł prądu, możesz z powodzeniem stosować lampy słoneczne. W trakcie dnia nagromadzą one energię przechwytywaną ze słońca, natomiast po zmroku będzie można cieszyć się oryginalnymi wynikami dekoracyjnymi. Interesującym pomysłem jest zamontowanie tzw. receptorów zmierzchu, które będą zapalały oświetlenie w konkretnym czasie albo lamp-automatów z detektorem ruchu (zapalające się wyłącznie wtedy, gdy w otoczeniu pojawi się człowiek lub zwierzę).

Konkludując:

Podczas przygotowywania ogrodów wyjątkowo ważne jest wkomponowanie wybranych składników, chociażby tych najpospolitszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest bowiem to, jakie sprawi na Tobie wrażenie. Strefa relaksu, altana, obszar wodny, wszelkie dróżki, podświetlenie i osłona muszą ze sobą harmonizować. Jeśli nie umiesz przenieść swoich koncepcji na rzeczywistość, skorzystaj z pomocy projektanta skwerów. Prawdopodobnie w tym, czego Ty niestety nie masz możliwości do końca uściślić, on natychmiast się odnajdzie i podpowie Ci optymalne rozwiązania. Pamiętaj, iż prócz wyszczególnionych wcześniej komponentów, trzeba opracować z nim też zestaw sprzętów ogrodowych, akcesoriów ogrodowych (m in. przyborów do grilla) i wszystkich drobniejszych ozdób. Właściwie nie warto realizować ogrodu w pojedynkę, zwłaszcza, jeżeli nie wiemy co i w jaki sposób się robi. O wielu czynnościach możesz zwyczajnie zapomnieć. Projektowanie ogrodów tylko iluzorycznie jest krótkie, łatwe i komfortowe. W efekcie możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie przedstawiać się gorzej niż przed podjęciem czynności. Osoba odpowiedzialna za wzór skweru zwraca uwagę na wszystkie czynniki, jakie będą wpływały na jego rozwój. Zapewne zabrzmi to trywialnie, zwłaszcza te pogodowe.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok