Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

Mechanizm 1% podatku na OPP
6 stycznia, 2017
Nowoczesne usługi ogrodnicze
11 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów to skomplikowana sprawa, zatem dobrze jest zlecić to profesjonaliście, który posiada już odpowiednie podejście, obszerną wiedzę na temat projektowania ogrodów i zmysł artystyczny. Jeśli pragniesz, żeby Twój ogród był nie tylko ładny, ale także solidny i funkcjonalny, musisz brać pod uwagę, że zakładanie ogrodów nie polega tylko na oryginalnym wyznaczeniu placu dla drzew oraz kwietników. To jeszcze inne sprawy, które krótko przedstawimy w niniejszym poradniku. Także serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym poradnikiem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Nim projektant zacznie tworzyć projekt zieleni, najpierw omówi z Tobą, jaki charakter powinien realizować Twój ogród. Czy przykładowo będzie to strefa wypoczynkowa, np. z grillem i placem pod stół lub może przestrzeń użytkowa, gdzie będzie można uprawiać owoce i warzywa… Oczywiście opcji jest więcej i w zależności od tego, na co liczysz, taki model będzie opracowany.

Zagospodarowanie przestrzeni w projektowaniu ogrodów

Spraw, które trzeba brać pod uwagę na czas tworzenia schematu ogrodu, jest faktycznie dużo. Przykładem jest wielkość działki, którą masz. Dobry projekt ogrodu jest w stanie optycznie zwiększyć metraż albo przedstawić zagospodarowanie terenu w taki sposób, aby był on dla mieszkańców jak najbardziej wygodny.

Co może znaleźć się w takim planie? Schemat ogrodu poza roślinami uwzględnia wiele możliwości, w tym także elementy dekoracyjne, przykładowo drogi z kostki, źródełka, kwietniki, czy figurki kamienne. Pomijając oczywiście pewne ograniczenia (metraż lub środowisko) projektowanie ogrodów pozwala stworzyć taki ogród, który stanie się powodem dumy, ale stanie się również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać pewne style w sztuce ogrodniczej. Tym samym przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród harmonijny (ogród geometryczny) – charakteryzujący się wielkim uporządkowaniem, bardzo często wzbogacony jest o rzeźby, przycięte krzewy i dywany kwiatowe. Przykładem takiego ogrodu jest francuski ogród,
  • ogród nieregularny – cechuje go charakter naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie są one rozmieszczone przez ludzi. Taki ogród zazwyczaj wzbogaca się skałami, skalniakami i tak dalej tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wymienione cechy.

Inaczej będą jeszcze planowane ogrody, które mają powstać w konkretnym otoczeniu. Bierze się tu pod uwagę przede wszystkim trzy rodzaje otoczenia (stąd także podział tychże ogrodów): ogród w mieście, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród na wsi. Wyróżniają się one między innymi wielkością, zwykle jest tak, że ogród w mieście będzie stosunkowo mniejszy niż ten znajdujący się na wsi. Dlatego odrębnie powinno się podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do większego, ponieważ nie każdy styl będzie tu stosowny. Naturalnie ekspert powie Ci, jaki styl ogrodu będzie najlepiej pasować do otoczenia i rzeźby terenu bądź zaproponuje Ci całkowicie odmienne, atrakcyjne rozwiązanie.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Warto jest jednak pamiętać, że nasza koncepcja nieczęsto może być w każdym calu przygotowana przez specjalistę. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które posiadają fundamentalny wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie świetnie czuły. Rośliny będące w naturze jedynie w konkretnych obszarach (np. rośliny egzotyczne, rośliny wysokogórskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie wyłącznie ze względu na temperaturę, ale również na szkodniki.

W trakcie ogrodu warto również ocenić kwestię tego, jak bardzo chcesz się nim opiekować, czyli ile czasu zamierzasz przeznaczać na dbanie o jego wygląd. Gdy nie posiadasz talentu do tego albo po prostu nie masz sił, architekt dobierze zieleń w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim oczekiwaniom, więc były to przykładowo rośliny nietrudne w utrzymaniu (często są to drzewka iglaste, takie jak świerki, jodły.

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Nim wygląd ogrodu zostanie Ci przekazany, projektanci powinni najpierw sprawdzić, jakie warunki występują w Twoim ogrodzie. Profesjonalny architekt krajobrazu wykona:

    • ocenę terenu pod kątem właściwości gruntu,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • analizę położenia terenu (spady itd.).

Po wyznaczeniu Twoich wymagań, zweryfikowaniu możliwości i sprawdzeniu obszaru, fachowiec może nareszcie zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projekt ogrodu w formie graficznej

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest to że po omówieniu detali, projektant stworzy dla nas model ogrodu, a dokładniej przedstawienie ogrodu w formie graficznej. Niezmiernie często są to schematy w formie 3D, która rozjaśni nie tylko plan ogrodu, ale również jego kolory z wzięciem pod uwagę wyglądu środowiska.

Projektowanie ogrodów – której firmie warto zaufać?

To wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Dokładnych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie skupiającej się na projektowaniu ogrodów. Dlatego jeśli zależy Ci na skuteczności, specjalistycznej wiedzy i wyjątkowym ogrodzie, koniecznie oceń możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a na pewno się nie zawiedziesz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok