Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami albo lampą beyound
Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty
7 marca, 2019
Depilacja laserowa Toruń - Usuwanie owłosienia laserem medyczny palomar Vectus
Depilacja laserem
23 marca, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają o wiele częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy szpilki, które silnie eksploatują i deformują stopę. Szpilki powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest również wewnętrzna krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność genetyczna- miękkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoja babcia lub mama mają problem z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zadbać o wygodne obuwie. Nie mogą to być absolutnie wysokie obcasy. Nie jest też wskazane też kupowania obuwia z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Kobiety z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto dbać o prawidłową dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeżeli obserwujesz u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zapisz się do lekarza, który pomoże ci wybrać odpowiedni sposób, który zniweluje postępowanie deformacji.

Dzisiejsza medycyna oferuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające dyskomfort spowodowany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ustawić palce i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze wkładki żelowe, które umieszczają stopę w prawidłowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują postępowanie deformacji. Zalecane są przede wszystkim dla pań, które często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów a także do przyspieszenia rekonwalescencji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest stosowana zarówno żeby przeciwdziałać zwyrodnieniom ale też by działać w początkowej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korekcyjny

Jeżeli leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki zachowawcze. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok