Apartamenty sopot tanie noclegi
Luksusowy apartament Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Bardzo często to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. nieodwracalne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na estetykę czyli m.in. zmiana linii żuchwy, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się ruszać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że zawsze uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.

Jaki jest najlepszy sposób uzupełniania ubytków?

  1. Protezy: wady i zalety

Rozwój stomatologii we współczesnych realiach jest bardzo szybki. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem komfortu noszenia jak i estetyki wykonania. Do głównych zalet protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i niską cenę w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Należy także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Ci, którzy wybierają protezy ruchome muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza przytwierdzana do zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny wahają się. Cena zależy od tego, jaki materiał chcemy wykorzystać. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy specjalny klej. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Z czego składa się implant zębowy? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany- stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Wstawianie implantów trwa około 20-60 minut, w zależności od liczby wstawianych zębów. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Które implanty wybrać?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Implanty są dość kosztowne, mianowicie koszt jednego implantu to ok. 2,5-3 tys. Wysoki koszt często skłania pacjentów do wyboru protez ruchomych.

Protezy a implanty: podsumowanie

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Korzystniejszy wariant cenowy prezentuje protetyka tradycyjna. Utrzymanie protezy rychomej jest jednak niestety naznaczone dodatkowymi kosztami: potrzebujemy bowiem specjalnych kremów do protez, środków czyszczących, szczoteczek itp.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok