Depilacja laserowa przegląd technologii
Współcześnie gładkie ciało bez niepożądanego owłosienia jest marzeniem, które chce spełnić wiele osób. Z tego względu, dostępne są różne sposoby usuwania włosów. Najbardziej pożądanymi cechami, którymi powinna charakteryzować się depilacja porządnej klasy są trwałość, żeby włosy nie pojawiały się z powrotem za szybko i skuteczność, żeby metoda usuwała całość, zamiast niewielkiej części owłosienia. Najnowszym oraz obecnie najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest depilacja laserowa, która daje trwałe rezultaty. Wszystko zawdzięczają nieustannie udoskonalanym technologiom oraz urządzeniom, które korzystają z najnowszych technik.
Depilacja laserowa jest przede wszystkim polecana tym osobom, które mają skłonności do wrastania włosków (te trudniej usunąć innymi sposobami) oraz pojawiania się drobnych stanów zapalnych oraz krostek. Depilację laserową zazwyczaj trzeba ponawiać, jednak pełna seria zabiegów pomoże usunąć włosy nawet na kilka lat.
Usuwanie niechcianych włosków jest dostępne dzięki kilku techniki. Zadaniem każdej z nich jest przyniesienie długiego efektu wygładzonej skóry. Od innych sposobów usuwania włosów, laserowe metody depilacji wyróżnia to, że usuwają nie tylko samą konstrukcję włosa w jego górnej części, ale również niszczy cebulkę, co uniemożliwia ponowne odrastanie włosa.
Tradycyjna depilacja laserowa
Najbardziej znana metoda polega na niszczeniu struktury włosa przy użyciu energii cieplnej, której źródłem jest laser. Światło emitowane przez laser wpływa do mieszka włosowego, w którym jest pochłaniane przez mieszczącą się wewnątrz melaninę. To sprawia, że struktura włosa zostaje zniszczona, co skutkuje jego usunięciem. Depilację tą metodą trzeba powtarzać, ponieważ laser naświetla wyłącznie te włosy, które znajdują się w fazie wzrostowej. Trzeba więc poczekać aż włosy, które znajdowały się w fazie uśpienia znajdą się w fazie wzrostu. Zabiegi można przeprowadzać z przerwą kilku tygodni, czasem nawet kilku miesięcy – w zależności od depilowanego obszaru skóry.
Osiągnięcie trwałych efektów wymaga przeprowadzenia 3-6 zabiegów, jednak rezultat jest wart kilku wizyt w gabinecie kosmetologicznym, bo utrzymuje się nawet przez kilka lat. Oznacza to więc pełną trwałość i skuteczność zabiegu. Możliwe są też zabiegi utrwalające, które wykonuje się raz w ciągu roku. Ponadto taka metoda daje komfort i poczucie pewności, a także zwalnia od konieczności nieustannego (nawet codziennego) usuwania włosków np. tak jak w przypadku maszynki do golenia. Minusem jest to, że może się nie sprawdzić w przypadku jasnych lub siwych włosów.
Elektroliza
Elektrolizę wykonuje się dzięki specjalnej maszynie, która przy użyciu cienkiej igły przesyła niskie natężenie stałego prądu oraz tym sposobem uszkadza cebulkę włosa. Igła musi zostać wbita w każdą cebulkę włosa, ponieważ ta metoda uszkadza włosy pojedynczo. Przeciętnie włos jest niszczony w ciągu 30 sekund. Z tego względu elektroliza jest długotrwałym procesem. Zwykle zależy to od miejsca oraz ilości włosów, które mają podlegać zabiegowi. Ta metoda depilacji może powodować niewielkie uszkodzenia skóry, ale one powinny zaleczyć się w ciągu kilku dni.
Elektroliza jest uznawana za jedną z najtrwalszych metod depilacji i najskuteczniejszych pośród innych metod. Dzięki niej, za niewielkim poświęceniem, można usunąć niepotrzebne owłosienie z twarzy, pach i innych partii ciała. Tak samo jak w przypadku najpopularniejszej depilacji laserowej, niekiedy zabieg elektrolizy należy ponowić w gabinecie kosmetycznym, z uwagi na różne tempo wyrastania włosów. Ponadto sprawdza się na jasnych i na ciemnych włosach, dlatego że zabieg nie bazuje na stężeniu melaniny we włosie, a daje zachwycające rezultaty.
Termoliza
Termoliza jest bardzo podobna do elektrolizy, w porównaniu sposobu działania, jednak różni się pod paroma względami. W głównej mierze urządzenie, za pomocą którego termoliza jest wykonywana przesyła zmienny prąd o niskim natężeniu, ale o wysokiej częstotliwości. To daje efekt termo – koagulacyjny, który uszkadza strukturę włosa do samej cebulki. Ponadto igła pozostaje w mieszku włosowym na około 1 lub 2 sekundy, dzięki czemu znacznie skraca się czas trwania zabiegu. To oznacza, że termoliza o wiele bardziej pasuje do usuwania włosów z dużych obszarów (na przykład z nóg) w porównaniu do elektrolizy.
Ta metoda depilacji również może powodować drobne uszkodzenia skóry – strupy lub zaczerwienienia, które zazwyczaj znikają w ciągu kilku dni od zabiegu. Termoliza usuwa ciemne i jasne owłosienie, a jej efektywność jest zbliżona do elektrolizy. Po wykonaniu kilku zabiegów, które usuną wszystkie włosy, zepsute cebulki włosów zapobiegają ponownemu wzrostowi włosa, dzięki czemu ta metoda jest bardzo trwała.
Blend
Blend ma w sobie cechy termolizy i elektrolizy, ponieważ wykorzystuje na równi minimalne natężenie stałego prądu i połączenie zmiennego prądu i wysokiej częstotliwości. To daje tej metodzie wyższość nad innymi i dzięki temu jest najskuteczniejszą metodą depilacji. W ten sposób zniszczone mieszki włosowe, nie odnawiają się, co oznacza, że włosy nie wyrastają ponownie. Blend jest jednak zabiegiem długotrwałym, ze względu na co wykorzystuje się go w obrębie mniejszej powierzchni ciała i tak jak inne zabiegi należy go powtarzać, ponieważ włosy da się poddać zabiegowi tylko w czasie wzrostu.