Warning: include_once(/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php82/root/usr/share/pear') in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398
Izolacje natryskowe pianą – Syngen
Serwis klimatyzatora w domu i biurze
11 lutego, 2021
Implanty stomatologiczne w jeden dzień – Stomatologia estetyczna Toruń
12 lutego, 2021

Czym ocieplić budynek? Zalety piany PUR

Ocieplanie domu to jeden z ważniejszych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę w czasie prac budowlanych. Właściwa termoizolacja daje komfortowe warunki wewnątrz pokoi. W chłodne miesiące, zapewnia ona kontrolę nad dogrzaniem wnętrza, co dodatnio wpływa na pomniejszenie wykorzystania kolejnych źródeł ogrzewania. Ponadto przeciwdziała rozwojowi pleśni i pojawiania się wilgoci. Latem termoizolacja zapobiegnie przesadnemu nagrzewaniu się wnętrza. Dlatego też unikniemy kupna klimatyzacji lub zmniejszymy potrzebę używania jej, co widocznie pomniejszy koszty. Jednym z najlepszych sposobów ocieplania domów jest pianka PUR (poliuretanowa). Znana z wielu zalet, dzięki którym świetnie sprawdza się w swoim zadaniu.

Czym jest pianka PUR?

Pianka poliuretanowa jest jednym z najtrwalszych termoizolacyjnych materiałów, jakie można wykorzystać do ocieplania domów albo budynków. Do niedawna częściej była stosowana na większych powierzchniach np. w chłodniach, jednak jej niezwykłe właściwości sprawiają, że z co raz lepszym powodzeniem używa się ją w mniejszych obiektach, np. domach jednorodzinnych. Pianka PUR wyróżnia się wśród pozostałych termoizolacyjnych materiałów tym, że nanosi się ją przez natrysk specjalnym agregatem. Nie trzeba jej docinać, tak jak pozostałych materiałów i zdecydowanie prościej umieścić ją w zakamarkach w załamaniach konstrukcji czy krzyżujących się elementach. Nałożona na powierzchnię zwiększa swoją objętość i tym samym dostosowuje się do kształtu przestrzeni.

Rodzaje pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa dzieli się na dwa typy: piankę otwartokomórkową i piankę zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę PUR otwartokomórkową charakteryzuje elastyczność i gąbczasta struktura. Wykazuje wysokiej jakości termoizolację, co więcej jest paroprzepuszczalny, z uwagi na co świetnie sprawdza do ocieplenia dachu. Pianka otwartokomókowa jest trwałym izolatorem ciepła, jednak nie chroni przed wodą, dlatego tego rodzaju pianki poliuretanowej  nie należy stosować w środowisku przesadnej wilgoci. Za to w wilgotnym środowisku będzie dobra pianka zamkniętokomórkowa, charakteryzująca się ogromną ochroną przed wodą. Ten typ pianki poliuretanowej  ma niewielki współczynnik przewodzenia ciepła i jest trwałą chroniącą barierą. Z reguły stosuje się ją do izolacji podłóg, tarasów czy fundamentów.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką PUR

Zalet użycia pianki PUR do ocieplenia budynku znajdziemy sporo. Głównym atutem jest sposób nakładania pianki specjalnym agregatem. Dzieki temu można nanieść ją w miejscach z ograniczoną dostępnością, a odpowiednio położona usuwa pojawianie się mostków termicznych. Co więcej pianka poliuretanowa jest elastyczna, lekka i szybko się utwardza, a także nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. Co istotne ocieplenie budynku pianką PUR zapewnia efekt na długie lata. Pianka PUR jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Z biegiem czasu nie zmienia objętości i nie ubija się. Czas aplikacji pianki jest stosunkowo krótki w porównaniu z pozostałymi sposobami ocieplania budynków. Użycie pianki PUR zapewnia także izolację akustyczną.

Pianka poliuretanowa ma jednak kilka minusów, chociaż jest ich mniej niż zalet. W głównej mierze należy pamiętać, że ma niską odporność na promienie UV, więc należy dodatkowo ją zabezpieczyć. Pianka PUR może mieć różne parametry i niekiedy jest łatwopalna. Należy skontrolować to podczas kupna, dlatego że dostępne są pianki poliuretanowe wykonane z samogasnących materiałów, dzięki czemu zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. W przypadku tego typu ocieplania budynków kluczowym elementem pracy jest natrysk, z tego względu lepiej oddać to w ręce fachowców. Niewłaściwie rozłożona pianka nie zachowa swoich termoizolacyjnych właściwości.

Jaką piankę PUR kupić?

Zarówno pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa są dobre w termoizolacji, jednak ich wykorzystanie zwykle zależy od umiejscowienia ocieplanych powierzchni. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa dzięki temu, że jest paroprzepuszczalna i lekka, lepiej sprawdza się przy ocieplaniu dachów czy poddasza i przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest lepsza do ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg oraz fundamentów, jednak należy mieć na uwadze, że jest sztywniejsza i dlatego bardziej podatna na zniszczenia.

Prawidłowy natrysk pianką PUR

Choć to wydaje się proste natrysk pianki PUR wymaga sporego doświadczenia. W czasie nakładania pianki konieczne są właściwe warunki takie jak np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Pianka musi być rozłożona równomiernie, tak by między kolejnymi warkoczami nie było wolnej przestrzeni. Grubość  pianki PUR też powinna być mniej więcej równa. Z uwagi na to, że pianka samodzielnie rośnie po zaaplikowaniu, dopuszczalne są minimalne różnice, przez co pianka nie jest idealnie równa i gładka. Dlatego tak istotne jest doświadczenie. Profesjonaliści prawidłowo oceniają metodę rozłożenia pianki na powierzchni.

To sprawia, że mamy pewność, że pianka dobrze ociepli budynek i nie powstaną termiczne mostki, które mogłyby zepsuć pożądany efekt. Pianka poliuretanowa jest jednym z najlepszych wśród materiałów wykorzystywanych do ocieplenia budynków.

Ocieplenia natryskowe pianką poliuretanową

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok