Jakie zabiegi najczęściej wykonuje chirurg stomatolog?

Najem lub sprzedaż nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Chirurg stomatolog szczękowy podejmuje się wielu odrębnych, zwykle najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu stomatologii. Tyczy się to usuwania schorzeń jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich i twarzoczaszki. To są zabiegi z zakresu leczenia wad zgryzu, niwelowania stanów zapalnych, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog szczękowy również aplikuje implanty. Do częstych zabiegów realizowanych przez Stomatologa chirurga należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant zęba, a ponadto jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki pojawiają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, przeważnie sprawiają wiele bólu. Zdaniem dentystów prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów nie ma sensu naruszać. Zdarzają się jednak pewne przypadki, co decydują o tym, że potrzebne okaże się usunięcie ósemki. W takiej sytuacji powinno się wybrać się do stomatologa chirurga , który zaradzi na problem.

Przważnie proces wychodzenia ósemek jest utrudniony np. z uwagi na brak przestrzeni dla zębów. Ósemki, które mają utrudnioną drogę wyrzynania, naciskają na poboczne zęby. W ten sposób powodują zwykle nieprzyjemny ból oraz przesunięcia innych zębów. Za mała ilość miejsca dla konkretnych zębów może wywoływać trudności w trakcie szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga konieczne jest również wtedy, gdy ząb uszkadza próchnica. Ta przypadłość może z łatwością przenosić się na poboczne zęby, z tej przyczyny powinno się usunąć jej źródło. Bywa również tak, że w pobliżu zęba pojawia się obszerny stan zapalny , przeważnie wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego staje się jedynym rozwiązaniem problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie stomatologicznym

Zabieg endodontyczny jest oceniany jako wielce precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli dentysta, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że trudno jest dojść do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku niezbędna jest resekcja zęba. Zabieg polega na dotarciu do pominiętej części kanału zębowego, w którym znajduje się zakażenie.

Często resekcja zęba nieunikniona jest, gdy chirurg dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład z uwagi na nietypową budowę kanału. Bywa tak, że wokół zainfekowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba przez zabieg endodontyczny.

Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog nacina tkankę śluzówki, by dotrzeć do kości oraz porządnie zobaczyć ząb oraz wyciąć objęte prócznicą fragmenty. Chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, zabieg jest niezwykle dokładny oraz umożliwia dentyście dojść do wszelkich rozgałęzień kanału zębowego. W momencie, gdy kanał jest już odpowiednio czysty nabija go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zębowy

Z powodu utraty lub ekstrakcji zęba po pewnym czasie rozpoczyna się zanik kości. Dzieje się tak przez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Jeśli na czas chirurg stomatolog szczękowy nie zaaplikuje implantu zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Aby móc użyć implant później konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości za pomocą biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a gojenie zachodzi znacznie szybciej. Jeżeli materiał kostny czerpany jest od pacjenta, przeważnie chirurg stomatolog szczękowy pobiera go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym celem tego zabiegu jest uaktywnienie komórek budujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog szczękowy może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu zęba.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok