Bezinwazyjne wygładzanie zmarszczek
10 lutego, 2017
Szkolenia dla kierowców przewożących wartości pieniężne
12 lutego, 2017

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W sektorze budowlanym mamy możliwość zetknąć się z dwoma rodzajami pianki poliuretanowej: z hermetycznymi komórkami oraz z otwartymi komórkami. Piankę ze zwartymi komórkami o spoistości mniej więcej 40 kg/metr sześcienny przeznacza się w pierwszej kolejności do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz wycieplenia dużych magazynów, ocieplania poszyć dachowych i stropodachów, a także w czasie tworzenia „zamrażarek”, a dokładniej spiżarni chłodniczych do składowania owoców oraz warzyw. Piankę PUR o konkretniejszej spójności (60kg/metr sześcienny) wykorzystuje się do termoizolacji dachów, stropodachów, zadaszeń spłaszczonych, piedestałów, posadzek (jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe) i do oddzielania miejsc, w których mamy do czynienia z większym naporem. Zaś piankę otwartokomórkową mamy możliwość zastosować do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg i ścianek działowych wewnątrz lokalu, hangarów dla szybowców czy terenów fabrycznych.

Pianka poliuretanowa jest ukształtowana z zauważalnych „wylotów”, przez co ma szansę „oddychać”, czyli powodować zadowalającą klimatyzację lokum oraz przekazywać nazbyt dużą dozę pary wodnej. Zapobiega powstawaniu pleśni, z tego powodu znakomicie przydaje się do izolacji poddaszy. Posiada nie tylko zalety izolujące, przekazujące parę wodną i wyciszające. Jest bardzo lekka, w ogóle nie obciąża wyraźnie architektury oraz wprowadza się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa zatem izolować nią pokrycia dachowe w każdym dowolnym kształcie – nawet te wysoce skomplikowane. Jakie ma wady? Tak naprawdę żadnych, o ile ktoś jej nie zastosuje do ocieplania piedestałów, do czego zupełnie się nie nadaje. Należy mieć na uwadze, iż niestety nie jest niewrażliwa na oddziaływanie ognia.

Pianka z zasklepionymi komórkami przynosi najwłaściwszą izolację i jest niezmiernie niewrażliwa na czynniki pogodowe. Poświęca się ją głównie do uszczelniania fundamentów, podłóg z grzaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Ma przynajmniej 90% zaczopowanych oczek posiada poważną spoistość, niską drożność oraz bardzo dużą nieczułość na zginanie. Bezbłędnie sprawdzi się do izolowania konstrukcji metalowych, rurociągów lub biurowców inwentarskich.

Którą piankę do ocieplenia dachu wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki wycinek budynku będziemy pokrywać izolacją. Pianka otwartokomórkowa wymaga mniej surowca, natomiast ostatecznie można liczyć na to, że – jest wyjątkowo ekonomiczna. Współczynnik uszczelnienia jest trochę gorszy, ale mimo to daje ciepło w lokalu oraz jest prawdziwą granicą dla hałasu. Jeżeli pragniemy ocieplić poddasze, to możemy właśnie ją wybrać. Należy też nadmienić, że wypada w takiej sytuacji mieć na oku wymuszony przepływ powietrza, by nigdy nie skraplała się para wodna i nie powstała pleśń. Inaczej mówiąc trzeba kierować się formułą kompromisu pomiędzy stawką, przestrzenią, w której pianka zostanie zagospodarowana oraz oporem termicznym. Na poddaszu pianka poliuretanowa powinna mieć co najmniej 10 cm (z zasklepionymi komórkami) lub 20 cm (otwartokomórkowa), by spełniała swoje zadanie.

Atuty pianki otwartokomórkowej: niesłychanie dobra izolacja w trakcie zimy, wspaniałe chłodzenie w słonecznych miesiącach, wyciszanie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające zbieraniu się oparów lub wilgoci, kusząca cena, oszczędność, skuteczność i bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Pozytywne strony pianki zamkniętokomórkowej: niezwykle wysoka niewrażliwość na negatywne warunki pogodowe, nieobecność mostków cieplnych (idealna szczelność), budulec odporny na działanie ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający struktury, niski przelicznik przewodzenia energii cieplnej, korzystna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka poliuretanowa – sprawdzi się w miejscu, w którym pozostałe techniki nie odniosą skutku

Połacie dachowe, jakie mają wyszukane kształty, niezmiernie trudno jest ocieplić konwencjonalnymi strategiami. Wyglądają one z pewnością fenomenalnie, ale dla obsługi budowlanej stanowią ogromne wyzwanie. Jeśli planujemy uszczelnienie poddasza, warto zamiast wełny mineralnej, zdecydować się właśnie na piankę PUR (bezwzględnie z otwartymi komórkami). To wyjątkowo przydatna strategia uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami i ocieplania obszarów o nierównych profilach, a mianowicie z klinami w miejscach połączeń krokwi. Dach trzeba obowiązkowo uprzednio odnowić, żeby izolowanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę mamy szansę nakładać bezpośrednio na elementy metaliczne albo dachówkę. Blacha przenigdy nie może posiadać korozji, natomiast wszystkie dachówki muszą być nieuszkodzone. Zrealizowanie uszczelnienia pianką PUR jest dużo szybsze niźli w przypadku innych materiałów, np. wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się także błyskawicznej mineralizacji, kurzenia, rozprowadzania oparów oraz niesamowicie wolnego schnięcia. Mamy gwarancję, że izolacja będzie skuteczna przez masę lat, zaś my zaoszczędzimy na ocieplaniu budynku.

Na co należy rzucić okiem? Dowolna firma, która wykonuje uszczelnianie pianką PUR powinna w miejscu wypełniania usługi mieć wszelakie niezbędne dokumenty, np. adekwatne oznakowanie materiału czy kartę techniczną materiału. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną chroniącą głównie drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Poza tym muszą posiadać badania u specjalisty (oraz badania pozwalające na działanie na wysokości – jeśli jest to niezastąpione) oraz dokument po zrobionym kursie BHP.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o piance PUR, wejdź w niniejszy link – ocieplenie poddasza Inowrocław

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok