Warning: include_once(/opt/alt/php-xray/php/smart-advice-plugin/cl-smart-advice.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php82/root/usr/share/pear') in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398
Podpis kwalifikowany Toruń – Syngen
DJ na wesele Toruń – jak zapełnić parkiet?
13 stycznia, 2021
DJ na Imprezę Toruń
29 stycznia, 2021

W jaki sposób założyć oraz korzystać z podpisu elektronicznego?

Procedura osiągnięcia podpisu elektronicznego nie jest bardzo trudna. Właściwie w kilku prostych krokach można uzyskać własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany, wskazany tylko jednej osobie. W jaki sposób założyć osobisty elektroniczny certyfikat kwalifikowany? Należy zakupić zestaw zawierający oprogramowanie, czytnik, a także kartę, a za tym wgrać oprogramowanie w komputerze. Ostatecznym krokiem jest zatwierdzenie personaliów klienta w siedzibie sklepu. To jest konieczne do założenia własnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, ze względu na to, że to poprzez spotkanie firma dystrybuująca certyfikaty zatwierdza, że odpowiednia, nieudająca kogoś innego, osoba będzie korzystała z e-podpisu.

Jeżeli wszystkie formalności zostaną dokończone z osobistego e-podpisu można korzystać bez przeszkód na wskazany okres. Data ważności można wskazać samodzielnie. Zamawiając zestaw decydujemy, czy potrzebujemy podpisu  na 2 czy 3 lata. Po tym okresie można odnowić osobisty podpis oraz wciąż korzystać z niego bez przeszkód. By móc bezpiecznie korzystać z certyfikatu kwalifikowanego potrzebnych jest parę elementów, które decydują o poprawnym nanoszeniu podpisu.

Czym jest bezpieczny osobisty elektroniczny certyfikat kwalifikowany?

Podstawowym sprzętem, jakiego potrzeba, żeby móc korzystać z podpisu elektronicznego jest zestaw zamówiony w sklepie certyfikowanego producenta lub jego partnerów. Najczęściej w takim zestawie znajdują się: oprogramowanie komputerowe służące obsłudze podpisu elektronicznego, kryptograficzna karta i token albo czytnik.

Oprócz tego do pojedynczego podpisu elektronicznego dopisane są dwa dedykowane kody PUK oraz PIN. Są one konieczne do odpowiedniego stosowania podpisu elektronicznego. Kod PIN konieczny będzie przy sygnowaniu plików, z kolei kod PUK stanowi zabezpieczenie w razie jeżeli wpisany kod PIN został 3-krotnie wpisany niepoprawnie oraz tym samym e-podpis miał zostać zablokowany. Dobry kod PIN używany przy osobistych certyfikatach przeważnie składa się z 6 lub 8 cyfr. To kluczowe, żeby zachować kod PIN z dale od innych osób. W razie potrzeby kod PIN zawsze można nadać na nowo.

Mając zarówno czytnik albo token i kod PIN, da się podpisywać pliki, dlatego podawanie ich innej osobie może poskutkować pojawieniem się problemów. Powodem tego jest to, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma równą siłę prawną, co podpis własnoręczny. W momencie straty jakiegoś z komponentów do wstawiania podpisu elektronicznego, trzeba natychmiast powiadomić centrum certyfikacji, w celu wyłączenia podpisu, żeby nie użyła go inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tutaj fundamentem, z uwagi na to trzeba wykazać dużą ostrożność.

Jak podpisać plik?

Dodawanie podpisu elektronicznego nie należy do trudnych czynności. Korzystanie z osobistego podpisu pozwala na podpisywanie dokumentów w wielu formatach. Dedykowane do obsługi oprogramowanie pozwala na składanie podpisu w kilku programach: dobrze dopasowany do pracy jest np. z programem Płatnik.

Przykładem tego są pliki PDF, które można podpisywać przez aplikację do ich czytania: Adobe Reader. Trzeba wgrać właściwy plik oraz wyszukać wariant pośród dostępnych certyfikatów. Należy wskazać swój indywidualny podpis elektroniczny, a następnie sprawdzić, czy jest on odpowiedni. Kiedy wszystko jest gotowe należy zapisać wprowadzone informacje, jednocześnie wskazując folder zapisu. W tym momencie niezbędny będzie kod PIN, jakim będzie zatwierdzone złożenie podpisu. Po zatwierdzeniu, plik jest podpisany.

Jak powinien wyglądać poprawnie podpisany plik?

To, czy plik został prawidłowo podpisany można bez trudu sprawdzić przez oprogramowanie lub przez czytnik plików PDF. To za sprawą możliwości odczytu informacji o autorze. Program pokazuje zawarte informacje na temat samego certyfikatu i osoby, która podpisała plik. By dobrze sygnować plik elektroniczny, trzeba podążać za instrukcją. W opcjach programu muszą być dostępne możliwości, także opcje korespondujące bezpośrednio z certyfikatami kwalifikowanymi. Wystarczy pośród dostępnych certyfikatów wskazać osobisty, po czym stwierdzić, czy wszystko się zgadza. Jeżeli tak, należy kliknąć opcję „podpisz dokument” oraz potwierdzić swoje działania przez wprowadzenie poprawnego numeru PIN. Od tego momentu plik jest podpisany autentycznym podpisem .

Warto pamiętać o tym, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma taką samą siłę prawną, co podpis odręczny. Z uwagi na to, trzeba podpisywać tylko takie pliki, jakich wiarygodności oraz pochodzenia jesteśmy pewni. Zwłaszcza, gdy są to pliki wymieniane z kontrahentem.

Cena osobistego elektronicznego podpisu kwalifikowanego

By określić cenę osobistego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, trzeba pomyśleć, jak będziemy korzystać i jak długo będziemy potrzebować e-podpisu. Dokonując zakupu należy określić, jakim sprzętem planujemy operować – to znaczy, jakie elementy ma posiadać wybrany zestaw oprócz samego programu obsługującego podpis – a także jego termin ważności. Własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany można wykupić na rok, dwa lub trzy lata. Oprócz tego na cenę podpisu elektronicznego oddziałują również dodatki. Jeżeli planujemy posiadać usługę wprowadzenia programu przez sprzedawcę podpisu lub zyskać dodatkowe możliwości, np. usługę znaczników czasu, określającą dokładny moment podpisania dokumentu. Trzeba mieć na uwadze, że cena certyfikatu wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok