Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Pranie ekstrakcyjne - Pranie dywanów - Pranie tapicerki - Skuteczna metoda prania dywanów i tapicerki - Odkurzacz ekstrakcyjny - Czyszczenie dywanów Warszawa - Pranie dywanów Warszawa - Pranie tapicerki Warszawa
Pranie ekstrakcyjne skuteczna metoda na czyszczenie tapicerki i dywanów
Marzec 8, 2017
Układanie kostki brukowej i kamienia ogrodowego Profesjonalne usługi brukarskie
Układanie kostki brukowej – alejki, chodniki, podjazdy
Marzec 16, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kurs na prowadzenie karetek pogotowia Kurs uzupełniający dla kierowców

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, która nie widziałaby sanitarki podążającej na sygnale. Nie tylko w skutek charakterystycznego dźwięku, który wywołuje na drodze, lecz również ze względu na ważność sytuacji. Sanitarka na sygnale oznacza bowiem jedno: wewnątrz jest ktoś wymagający szybko pomocy, bowiem w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie albo życie. Ratownicy medyczni – owszem – są niezbędni, jednakże kierowca ambulansu również odgrywa istotną rolę. Co dokładnie robi? Innymi słowy: czym dokładnie zajmuje się ktoś, kto pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Przede wszystkim jego zadaniem jest przewożenie schorowanych osób, które potrzebują błyskawicznej pomocy bądź terapii, do szpitala bądź innej placówki medycznej. Dostarcza również przedmioty medyczne, które potrzebują profesjonalnych warunków transportu. Kierowca karetki odbiera zawiadomienia od pracowników dyspozytorni. To oni objaśniają mu, w które miejsce musi koniecznie się od razu udać, ile pacjentów wymaga pomocy itd. Jeżeli jedzie sam oraz trafi na wypadek, jest zobligowany udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom medycznym umieszczać pacjentów w sanitarce (za pomocą noszy).

Jakie są główne obowiązki kierowcy pogotowia?

Naturalnie prócz zapewnienia pomocy osobie rannej, egzekwuje się od kierowcy ambulansu, aby unikał gwałtownych manewrów na jezdni. Nadrzędnym celem jest nieszkodzenie rannemu, który jest transportowany do placówki medycznej. Kierowca jadący ambulansem jest zobowiązany do zachowania jej w należytym stanie technicznym, w czystości oraz w gotowości do szybkiego wyjazdu do pacjenta. Raz po raz musi koniecznie podtrzymywać łączność ze stacją pogotowia. Kiedy jedzie już samochodem, musi dosyć wcześnie zasygnalizować innym użytkownikom drogi, że jedzie z nagłym przypadkiem. Chodzi tutaj o alarmy dźwiękowe oraz wizualne. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej ukończyć zawodowy kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle zacząć pracę w niniejszym zawodzie. Takie kursy są oferowane poprzez ośrodki szkolenia kierowców. Należy mieć prawo jazdy z konkretnej kategorii, skończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się zręcznością w prowadzeniu samochodu, a także mieć przydatne dyspozycje psychiczne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po tymże fachu. Dobrze jest wcześniej upewnić się, że posiadamy wystarczającą wiedzę z wymogów w jakich się go wykonuje. Kierowca karetki ma styczność z chorymi zakaźnie, więc nadwyrężyć się może też jego zdrowie. Ponadto jest narażony na duży stres w trakcie prowadzenia pojazdu. Istnieje wysokie zagrożenie, że będzie sprawcą wypadku wyjeżdżając z rannym z zawrotną prędkością. Na dodatek kierowcy asystują przy przenoszeniu pacjentów do szpitala lub podobnych jednostek. Może to doprowadzać do urazów dłoni, barków czy pleców. Co ważne – praca nie odbywa się w stabilnych godzinach. Tutaj właściwie przyjdzie zmierzyć się z trybem 12-godzinnym. Następnym centrum stresu są przykre sprawy życiowe chorych, z jakimi kierowcy pogotowia stykają się regularnie.

Nierzadko mocno wywiera wpływ to na negatywne usposobienie, jest powodem apatii lub przynajmniej zaniżonego nastroju. Z pewnością dobrze jest ukończyć kurs na kierowcę karetki wówczas, gdy mamy pewność, że pochłania nas tylko niniejszy zawód i jesteśmy silni psychicznie.

Na jakie uciążliwości są wystawieni kierowcy pogotowia?

Głównie na nadmierny hałas (syreny alarmowe), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje szansa napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie karetki z dużą prędkością, przecinanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), nieprzyjemne rezultaty działania materiałów oczyszczających, mikroorganizmy chorobotwórcze (jakie potrafią egzystować, m in. we krwi), przesadzony wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję podczas prowadzenia ambulansu, przenoszenia chorych. Bardzo istotnym (oraz zarazem negatywnym) składnikiem jest stykanie się z umierającymi osobami bądź zmarłymi, co wzmaga znacznie poziom napięcia wewnętrznego. Kierowca pogotowia może także ulec odmiennym urazom, przykładowo tym, jakie wywołają sami chorzy. Dzieje się tak w przypadku pacjentów chorych psychicznie.

O tym trzeba wiedzieć!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki waha się w zasięgu 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od różnorodnych czynników, przykładowo ilości lat pracy, opcji majątkowych szpitala bądź regionu. Pracodawca zwraca szczególną uwagę na kwalifikacje oraz zdolności, które zatrudniony mógł zdobyć wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką można zdobyć tylko na profesjonalnym szkoleniu, a zleceniodawcy patrzą na nie przychylnym okiem. Najczęściej do wykonywania tego zawodu jest niezbędne średnie wykształcenie i korzystnie zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy ambulansu jest pracą samodzielną, innymi słowy, że wyłącznie osoba sterująca tym pojazdem jest za niego nieodwołalnie odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców pogotowia? wejdź tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok