Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Pojazdy uprzywilejowane kursy Kursy dla kierowców
Pojazdy uprzywilejowanie – zdobywanie uprawnień, wymagania, rodzaje kursów
Marzec 26, 2017
Nogi drewniane sklep Nóżki drewniane producent Balustrady drewniane
Nogi drewniane – ciekawa dekoracja twojego domu
Marzec 28, 2017

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – gra z przestrzeni online przeniosła się do świata realnego

Ostatnimi czasy na czołowym miejscu były zabawy odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w gruncie rzeczy nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników siadało przy swoich laptopach w domu na niezliczone godziny oraz wnikało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, że trudno było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że zależności interpersonalne w dużym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, wysyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o niesamowitym wpływie technologii na ludzkie życie, z innej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej nieczułości na innych.Rewelacyjnym pomysłem okazała się sensacyjna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, lecz później przeszła istotne transformacje. Oparta była jedynie na tekście pokazującym się na monitorze peceta, który dotyczył opisu pokoju a także zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że gra intrygowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Poprawiono grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na znane scenariusze czy nudne dialogi. Gracz jest przeniesiony do oryginalnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba rozwiązać niemało skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Główny punktem jakichkolwiek działań jest opuszczenie pokoju wraz z partnerami. Wydaje się, że to wszystko jest znane. Gracze jednakże posiadają sprecyzowany czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Na czym polega ta popularna gra?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można niewątpliwie sporo oryginalnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki i wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie odmienna forma gry. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych szczegółach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki oraz zaskakiwać do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. Wtedy przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie gracze mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje zagadką. Atrakcją jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zgłębić historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że uczestnicy potrafią zaskoczyć samych twórców zagadek oraz rozwiązują je w pomysłowy sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Podstawowym wymogiem jest nieużywanie siły, aby uciec z pomieszczenia.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują odkryć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i uciekną z pokoju? Drugim modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszystkie niewiadome i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znajomej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez złego czarnoksiężnika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby uratować porwane smerfy. W zamku ukrywa się wiele pułapek, zaś uczestnicy są jedyną szansą na przeżycie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat przemieszcza się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zarezerwować na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) a dla pracowników instytucji, aby połączyć ich i zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również stworzyć indywidualną propozycję, czyli dobraną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok