Ortodonta
1 lutego, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samodzielnie stworzyć witrynę WWW na WordPressie?

Samodzielne stworzenie strony internetowej na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest skomplikowane, ale nawet z znikomymi zdolnościami programistycznymi jest całkowicie dostępne, ze względu na dużą liczbę przygotowanych narzędzi, usprawniający całkowity twórczy proces. Na samym początku WordPress bardziej uznawany był za platformę blogową niż w formie bazy, na której można stworzyć profesjonalną witrynę WWW. Ze względu na to podstawowe funkcje nastawione były na komponowanie blogowych postów. Teraz mnóstwo osób prowadzących  profesjonalne strony ciągle korzysta z możliwości dodawania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji w zależności od specyfiki danej strony. Zwykle wpisy są wydzielone do przeznaczonej do tego zakładki, gdzie regularnie publikowane są nowe posty. Natomiast znaczną część całej witryny zajmują podstrony uzupełnione treścią, jaka zwykle przez długi okres zostaje niezmienna. Na takich podstronach przeważnie dodawane są opisy usług, personelu, sukcesów, certyfikatów lub na przykład cenniki. Żeby te poszczególne elementy mogły powstać bez programistycznej wiedzy niezbędny będzie page builder, a więc edytor dzięki któremu utworzymy części wizualne i tekstowe, jakie znajdą się na stronie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy wizualny edytor jest elementem wbudowanym w WordPressie już w chwili rozpoczęcia pracy. Bardziej zaawansowane są dostępne dzięki wtyczkom instalowane do kokpitu administratora. Koncepcja wizualnego edytora na WordPressie polega na dodawaniu poszczególnych elementów do strony poprzez wybór najbardziej dopasowanego, po czym przesunięcie go (metodą przeciągnij oraz upuść) w wybrane miejsce. Bazowy wizualny edytor na WordPressie zawiera właściwie podobne opcje zarówno przy budowaniu strony głównej, podstron, jak i wpisów. Pełen proces tworzenia polega na selekcji bloku, uzupełnienia go grafika lub tekstem, a następnie dobraniem do siebie kolejnych bloków. Tą metodą można ustawiać między innymi nagłówki H1-H6, akapity, listy, pliki, cytaty. Poszczególne elementy można grupować, układać w kolumnach, dodawać do nich odstępy i separatory. Dodatkowo nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia dodawanie samodzielnie kodów HTML, widżetów (np. tagi, kalendarz, kategorie), czy odnośników do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie potrzeba w tym żadnych umiejętności programistycznych. Uzupełniamy obrazy, treść, widżety itp. określamy ich wielkość, kolory, pogrubienie, a edytor samodzielnie koduje. Przy dodawaniu wpisów dostępne są jeszcze opcje, w których można samodzielnie ustalić datę dodania wpisu, dołączyć mu wybraną kategorię, a nawet tagi oraz wstawiać zdjęcie wyróżniające, jakie będzie okładką konkretnego wpisu.

Edytor wizualny z wtyczki na WordPressie

Ogromną zaletą WordPressa jest dostęp do podłączania wtyczek, jakie w znaczny sposób wspierają budowanie strony internetowej. To nie tylko baza dodatków, co pozwala na dodawanie zaawansowanych funkcji jak na przykład harmonogramy, formularze lub rozbudowane tabele. Wśród wielu wtyczek oferujących pojedyncze zaawansowane elementy są też kompletnie zaawansowane wizualne edytory, wzbogacone o szerszą liczbę opcji. Wtyczki mogą być płatne oraz darmowe, gdzie te płatne są najbardziej rozwinięte. Co więcej istnieją szablony, które zawierają w zestawie dostęp do wybranej wtyczki edytora. Tego typu dodatek jest w takiej sytuacji w pewnym zakresie ograniczony, ale jego koszt zamknie się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Jednym ze znanych szablonów, mieszczącym w sobie zaawansowany wizualny edytor jest szablon BeTheme zaprokektowany przez Muffingroup. Wgrany w środku Muffin Builder gwarantuje ogromny zakres opcji, połączonych z budową oraz posegregowaniem treści na stronie. Ten wizualny edytor w niezbyt trudny sposób pomoże zaprojektować profesjonalną oraz interesującą witrynę WWW zarówno dla biznesu, jak i pełnego treści bloga. Dzięki opcji dodawania wielu elementów od grafik, przez teksty po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wybranych rozmiarach, łatwo zaprojektujesz ciekawą witrynę WWW dopasowaną do potrzeb.

Elementor

Podstawową korzyścią Elementora jest to, że w przeciwieństwie do najprostszego edytora wizualnego WordPressa oraz Muffin Buildera, każdy z elementów można dodawać, poprawiać z widokiem strony. Przy tamtych efekt jest widzialny dopiero po zaktualizowaniu ustawionych poszczególnych okien w edycji strony. Elementor pracuje z Podglądem w czasie rzeczywistym. Ma wbudowanych bardzo dużo ustawień do co poszczególnych elementów oraz ich opcji. Praktycznie niemal każdy element da się łatwo dopasowany oraz ułożony zgodnie z upodobaniem ingerując w kolory, rozmiary, czcionki albo na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder jest jedną z najlepszych oraz często używanych wtyczek do projektowania stron WWW. Tak jak Elementor pracuje na stronie w czasie rzeczywistym. To w znacznym stopniu ułatwia tworzenie i jest bardzo wygodne. O ile Beaver Builder zawiera sporo zaawansowanych opcji, których obsługa nie jest trudna, niekiedy skrypt potrzebuje chwili na wczytanie danych, z powodu czego wprowadzane zmiany pokazują się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia budowanie stron WWW, dzięki metodzie wskazywania oraz przesuwania elementów. Tworzenie w czasie rzeczywistym oraz obszerna liczba możliwości edytowania stylów i treści sprawia, że jest co raz bardziej polecaną wtyczką edycji wizualnej. Jednym z istotnych elementów Divi, jest zachowanie całej historii edycji, dlatego łatwo cofnąć się do wcześniejszego momentu oraz rozpocząć edytowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najstarszych edytorów wizualnych, dlatego zwykle jest pakietem niektórych szablonów. Przez wiele lat był poprawiany dlatego teraz zawiera wiele przydatnych możliwości, jakie pomogą zaprojektować profesjonalną stronę. Rozbudowane możliwości oddziałują niestety na jego wydajność, dlatego niekiedy jest bardzo powolny. Pomimo tego jest łatwy we współpracy oraz całkiem tani.

Tworzenie stron Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok