Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią?

Strony internetowe Toruń
1 lutego, 2021
Nowoczesne izolacje termiczne budynków
2 lutego, 2021

Najnowsza klimatyzacja z rekuperacją

Odpowiednie powietrze w pracy czy w domu, wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale także na naszą efektywność. Najlepsza jakość powietrza I przyjazna temperatura, stanowią podstawę naszego komfortu oraz korzystnie oddziałują na naszą motywację oraz zdolność działania. Żeby zapewnić sobie korzystne warunki zazwyczaj decydujemy się na zakup klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca pośród wszystkich wentylatorów, klimatyzacja najskuteczniej wyrównuje temperaturę wewnątrz pomieszczeń zapewniając nam chłód w czasie lata. Wadą tego wynalazku jest to, że klimatyzacja schładza powietrze, jakie już jest wewnątrz oraz nie dostarcza dojścia świeżego powietrza. W tym zakresie doskonale sprawdza się system wentylacji mechanicznej, tzw. rekuperacja. Na czym polega rekuperacja i co sprawia, że dobrze jest łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, żeby zdobyć jak najlepszy komfort.

Klimatyzacja i rekuperacja – na czym to polega?

Nowoczesna klimatyzacja odpowiada za zatrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku szczególnie latem, gdy liczymy się z falami gorąca. Nowoczesne klimatyzacje zezwalają nam na ustawienie najlepszej temperatury we wnętrzu pomieszczeń, zapewniając chłód oraz cieplny komfort niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Jego system działania opiera się na wyziębianiu powietrza do wybranej wartości. W mieszkaniach i domach zazwyczaj wykorzystywanymi klimatyzacjami są klimatyzacje split. Ich środkowa część ma za zadanie chłodzenie powietrza wewnątrz, z kolei ich zewnętrzna część oddaje ciepło z domu. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w elementy eliminujące roztocza, kurz oraz alergeny i bakterie. Funkcja chłodzenia nie świadczy o tym, że klimatyzacja sprawdza się jedynie w czasie lata. Znaczna część klimatyzatorów potrafi też nagrzewać powietrze. Nie wyręcza to rzecz jasna zimowego ogrzewania czy innych grzewczych systemów, ale spisuje się w przejściowym okresie.

Nowoczesna rekuperacja natomiast działa w wentylacji pomieszczeń. Na temperaturę panującą wewnątrz ma wpływ wiele różnych czynników, jednak koszty chłodzenia i ogrzewania budynków wynikają ze strat cieplnych. Przeważnie wentylacja odprowadza ciepłe powietrze oraz zbiera z zewnątrz powietrze zimne. Dla ustawienia temperatury w środku mieszkania czy domu, powietrze zimne należy ogrzać, na co wykorzystywana jest większość energii odpowiedzialnych za to urządzeń. Wydajnym pomysłem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. Z tego powodu rekuperator nagrzewa wpływające zimne powietrze, stosując ciepło wylatującego powietrza. Taką metodą minimalizuje zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z dodatkowego źródła. Ponadto rekuperator ma filtry, jakie chronią jego wentylatory oraz tym samym filtrują powietrze wchodzące do domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – na zachowanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na który z tych systemów warto się zdecydować. Jeśli decydujemy się na zakup któregoś z nich, najlepiej najpierw pomyśleć o rekuperacji. Korzystna wentylacja powietrza redukuje nasze zapotrzebowanie na ogrzanie oraz chłodzenie pomieszczeń czy filtruje powietrze. Daje nam wysoką energooszczędność oraz ochronę przed alergenami, wilgocią oraz zanieczyszczeniami, a do tego wciąż świeże powietrze. Klimatyzacja z kolei troszczy się o nasz termiczny komfort. Idealnym systemem dostarczania komfortu we wnętrzu pomieszczeń jest zestawienie tych dwóch systemów oraz zakup rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi połączenie korzyści z posiadania wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma też pozytywny wpływ na systemy grzewcze, dlatego instalacja rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety instalacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Aplikacja systemu klimatyzacji z rekuperacją dostarcza wiele różnych zalet. Najistotniejszą z zalet jest termiczny komfort we wnętrzu budynku oraz dopływ czystego i świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, trzymamy pod nadzorem temperaturę oraz eliminujemy występowanie niepożądanych przeciągów. Ponadto korzystając z nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji obniżamy koszty wychładzania oraz dogrzewania budynku, za sprawą gwarantowanej wysokiej energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji pokoi sprawia, że da się odgrodzić się od hałasu ulicznego. Korzystanie z systemu ma też dodatni wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. W ten sposób regulowany jest stopień wilgoci powietrza, dzięki czemu nie ryzykujemy rozwoju grzybów i pleśni. Te wskazane zalety świadczą o wysokiej jakości systemów. Ich korzystny wpływ na komfort termiczny znajdujący się wewnątrz budynku zachęca do tego, że warto zastanowić się nad instalacją klimatyzatora z rekuperacją.

Klimatyzatory Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok