Ortodonta
1 lutego, 2021
Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią?
2 lutego, 2021

Jak samemu utworzyć witrynę WWW na WordPressie?

Samodzielne stworzenie witryny internetowej na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest skomplikowane, ale nawet z minimalnymi zdolnościami programistycznymi jest absolutnie wykonalne, z uwagi na sporą liczbę przygotowanych narzędzi, ułatwiający cały twórczy proces. Na samym początku WordPress uznawany był za blogową niż jako baza, gdzie da się utworzyć fachową witrynę WWW. Z tego powodu podstawowe możliwości skierowane były na tworzenie wpisów blogowych. Teraz wielka grupa osób tworzących  profesjonalne witryny wciąż używa opcji publikowania treści: artykułów, wskazówek, porad, recenzji dobranych charakteru konkretnej witryny. Zwykle wpisy są wyodrębnione do dodatkowej zakładki, w której regularnie ukazują się kolejne wpisy. Natomiast pozostałą część całej witryny zajmują podstrony wypełnione treścią, która z reguły przez długi okres zostaje taka sama. Na tych podstronach najczęściej umieszczane są opisy usług, personelu, sukcesów, certyfikatów i np. cenniki. By te wszelkie elementy mogły być stworzone bez programistycznej wiedzy potrzebny będzie page builder, a więc edytor dzięki któremu zbudujemy elementy wizualne i tekstowe, jakie pojawią się na stronie.

Podstawowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy wizualny edytor jest funkcją wbudowaną w WordPressie już w momencie rozpoczęcia pracy. Bardziej zaawansowane są dostępne dzięki wtyczkom podłączane do kokpitu administratora. Koncepcja wizualnego edytora na WordPressie polega na dodawaniu poszczególnych elementów do witryny poprzez selekcję potrzebnego, a następnie przesunięcie go (metodą przeciągnij oraz upuść) w dowolne miejsce. Bazowy wizualny edytor na WordPressie udostępnia dość zbliżone opcje tak samo przy budowaniu strony głównej, podstron, a także wpisów. Cały proces tworzenia polega na wybraniu konkretnego bloku, uzupełnienia go grafika lub tekstem, a następnie dopasowaniem do siebie kolejnych bloków. Tą techniką można wstawiać między innymi nagłówki H1-H6, listy, akapity, pliki, cytaty. Każdy z tych elementów da się grupować, układać w kolumnach, układać dodając separatory i odstępy. Co więcej nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia wstawianie własnych kodów HTML, widżetów (takich jak kalendarz, tagi, kategorie), czy odnośników do mediów społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie wymaga to żadnych zdolności programistycznych. Publikujemy obrazy, treść, dodatki itp. ustawiamy ich wielkość, pogrubienie, kolory, a edytor wizualny samoistnie koduje. Przy edycji wpisów możliwe są dodatkowe opcje, w których da się samemu ustalić datę dodania wpisu, dobrać mu wybraną kategorię, a nawet tagi oraz wstawiać zdjęcie wyróżniające, które zostanie okładką konkretnego postu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Dużą zaletą WordPressa dostępność instalowania wtyczek, które w znaczny sposób wspomagają budowanie witryny WWW. To nie tylko baza dodatków, co pozwala na wstawianie ponadpodstawowych funkcji jak np. formularze, harmonogramy lub szczegółowe tabele. Pośród różnych wtyczek oferujących zaawansowane pojedyncze elementy są również kompletnie zaawansowane wizualne edytory, uzupełnione o szerszą liczbę opcji. Wtyczki są płatne oraz darmowe, przy czym te płatne są szczególnie rozwinięte. Co ciekawe niektóre szablony zawierają w zestawie dojście do konkretnej wtyczki edytora. Tego rodzaju dodatek jest w takiej sytuacji w pewnym zakresie ograniczony, ale jego cena zamknie się w cenie szablonu.

Muffin Builder

Szablonem, mającym w sobie rozwinięty wizualny edytor jest szablon BeTheme zaprokektowany przez Muffingroup. Dodany w środku Muffin Builder udostępnia wielki zakres opcji, połączonych z projektowaniem oraz rozmieszczeniem zawartości na stronie. To narzędzie w bardzo prosty sposób pomoże przygotować fachową oraz atrakcyjną witrynę WWW tak samo dla biznesu, a także stale aktualizowanego bloga. Dzięki opcji dodawania rozmaitych elementów od tekstów, przez grafiki, po przydatne dodatki w podsekcjach i kolumnach o wielu rozmiarach, bardzo łatwo zbudujesz ciekawą witrynę WWW dopasowaną do potrzeb.

Elementor

Największą korzyścią Elementora jest to, że w przeciwieństwie do podstawowego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, każdy z elementów da się umieszczać, zmieniać na podglądzie witryny. Przy tamtych efekt jest widzialny dopiero po zaktualizowaniu dodanych poszczególnych okien w edycji witryny. Elementor pracuje z Podglądem w rzeczywistym czasie. Zawiera sporo opcji do co wszystkich elementów i ich wariantów. W praktyce prawie każdy element może zostać szybko dostosowany oraz ustawiony zgodnie z upodobaniem edytując kolory, rozmiary, czcionki i np. rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder oceniany jest jako jeden z najlepszych oraz często stosowanych wtyczek do projektowania witryn WWW. Tak samo jak Elementor pracuje na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. Co w dużym stopniu przyspiesza projektowanie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder zawiera bardzo dużo zaawansowanych opcji, których obsługa nie jest skomplikowana, niekiedy skrypt wymaga momentu na aktualizację danych, przez co dodawane zmiany pojawiają się z minimalnym opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia budowanie witryn WWW, za pomocą wybierania oraz przesuwania elementów. Praca w rzeczywistym czasie i duża liczba opcji edytowania stylów i treści sprawia, że jest co raz bardziej docenianą wtyczką edycji wizualnej. Jednym z ważnych elementów Divi, jest zawarcie całej historii zmian, dlatego bez problemu można wrócić do wcześniejszego momentu oraz podjąć edytowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najstarszych edytorów wizualnych, z uwagi na co zwykle jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez lat był aktualizowany do tego stopnia, że ma wiele wartościowych opcji, które pomogą zaprojektować profesjonalną stronę. Rozbudowane opcje oddziałują jednak na jego wydajność, ze względu na co niekiedy jest bardzo powolny. Pomimo tego jest łatwy w obsłudze oraz stosunkowo tani.

Tworzenie stron Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok