Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom od developera
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o fundamenty i rozpocząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie ogród. Należy zgromadzić wszystkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać surowych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zalewała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok