Turystyczny termos – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać ?

Decydując się na wycieczkę trzeba zadbać o porządne przygotowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry albo czeka nas czasochłonne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Które termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Z reguły najbardziej interesującym nas kryterium jest długość utrzymywania temperatury, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba spojrzeć na kilka szczególnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny nada się w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, forma i tworzywa, z których termos jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym lepiej kupić termos stworzonego z dobrej jakości materiałów, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio oddziałują na właściwe funkcjonowanie turystycznego termosu.

Warto także zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, dzięki której uzyskamy pewność, że termos nie ucieknie się nam z rąk też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność danego termosu. Z reguły turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniejszy termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki warto zdecydować się na większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym przypadku znaczący jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby jednak termos mógł być najlepszy, musi posiadać szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły korki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

W sklepach dostępnych jest sporo turystycznych termosów, jednak szczególnie znane i kupowane pochodzą od trzech producentów, od lat sprzedających zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one słabiej spisują się podczas długich wycieczek i cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one mocno cenione przez wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Tworzone od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe i przez lata uczestniczą w największych wyprawach. Według firmy są tak niezawodne, że mogą przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem następnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Drugą równie znaną i bardzo polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a świetne parametry utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok