Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 września, 2020
Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Wybierając się na podróż trzeba zadbać o solidne pakowanie. Szczególnie jeśli wybieramy się w góry albo czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Które termosy turystyczne są uważane za najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle szczególnie interesującym nas kryterium jest długość zatrzymywania zimna lub ciepła, choć tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny trzeba zwrócić uwagę na parę ważnych elementów, które świadczą o tym, czy termos będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu wygoda, forma i surowce, z których termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na jakości, tym lepiej kupić termos przygotowanego z wysokiej jakości tworzyw, które nie mają szkodliwych substancji i pozytywnie wpływają na sprawne działanie turystycznego termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, żeby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której zyskamy pewność, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność wybranego termosu. Zwykle turystyczne termosy można kupić w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki warto kupić większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście długość utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby termos mógł być dobry, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zwykle zamknięcia są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej popularne turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć dużo termosów turystycznych, chociaż szczególnie popularne i renomowane należą do trzech producentów, od lat sprzedających tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (one mniej sprawdzają w czasie długotrwałych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one bardzo cenione przez wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe i przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin okaże się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Drugą tak samo znaną i bardzo zalecaną firmą produkującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zatrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok