Warning: include_once(/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php82/root/usr/share/pear') in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398
Usługi brukarskie Toruń – Syngen
Biuro rachunkowe
9 lutego, 2021
Jak działa rekuperacja oraz klimatyzacja – czy warto ?
10 lutego, 2021

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zepsuła się za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale również najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podjazd i chodniki z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych oraz tanich materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki okaże się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie formy znacznie ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast pełna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do swojego portfela z uwagi na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, skoki temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Główną niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi lub przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami oraz wyrastają, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być położony w prawidłowy sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów. Układanie kostki Toruń

Podjazd i chodniki z kostki naturalnej

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową zaletę, w postaci braku odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że główną rolę ma tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się trwały oraz żeby pełnił swoje funkcje przez lata. Powinno się unikać pozostawiania sporych przerw pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia oznacza, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Podjazd i chodniki z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które łatwo da się dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się lekkość czyszczenia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

 

GeoProjekt Usługi brukarskie Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok