Metody budowy dachu – wytrzymałe budownictwo na lata

Podpis elektroniczny Eurocert Toruń
3 lutego, 2021
Gabinet stomatologiczny Toruń – zabiegi chirurgiczne
8 lutego, 2021

 

Trwałe budownictwo potrzebuje konstrukcji, która utrzyma się w dobrym stanie przez długie lata podobnie w łagodnych jak i ciężkich warunkach pogodowych. Wśród ważnych części konstrukcyjnych jest dach. Oprócz ładnego wyglądu, poprawnie przygotowany dach, sporządzony z dobrych surowców, będzie oddziaływał na wytrzymałość pełnej konstrukcji. Ze względu na to pokrycie dachowe musi uzyskać wytrzymałe i trwałe oparcie, jakie utrzyma jego ciężar. Dodatkowo poprawnie przygotowany dach będzie odpowiadał na potrzeby ciepłochronne, z uwagi na to w chwili projektowania warto poświęcić uwagę materiałowi, z jakiego dach zostanie zrobiony i sposobie jego konstrukcji. Do wznoszenia domów jednorodzinnych, przede wszystkim tych, jakie mają dachy spadziste, zwykle używane są drewniane konstrukcje.

Drewno konstrukcyjne – popularny surowiec do wykonania dachu

Ze względu na to dach musi być wytrzymały i opierać się na trwałych podstawach, trzeba zastosować w tym celu wytrzymałe surowce. Najczęściej stosowanym materiałem do stworzenia konstrukcji dachu jest drewno konstrukcyjne. Szukając dobre drewno konstrukcyjne należy znać niezbędne parametry, mówiące o jego klasie. W głównej mierze należy wyszukać gwarantowaną solidność sprężystość, twardość, wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Oprócz tego istotna jest wilgoć i obecność widocznych defektów, np. sęków. Bardzo popularne drewno konstrukcyjne pozyskiwane jest np.  z drzew takich jak sosna, modrzew, świerk czy jodła. O ile spora zawartość żywic (np. biorąc pod uwagę drewno modrzewia) wskazuje odporność na wilgoć i wodę, tak niezbędnym elementem przygotowania każdego rodzaju drewna konstrukcyjnego jest jego impregnacja.

Głęboka impregnacja drewna konstrukcyjnego zapewnia mu wieloletnią żywotność, chroni przed oddziaływaniem wody, różnych temperatur, a także niszczeniem przez owady i grzyby. Chociaż da się impregnować na wierzchu poprzez malowanie czy natrysk, tak najskuteczniejszą metodą impregnacji drewna konstrukcyjnego jest zamaczanie go, żeby impregnat przeszedł głęboko pod wierzchnie warstwy. Wybierając drewno konstrukcyjne do budowy dachu należy też sprawdzić, czy jest ono klejone czy lite. Sposób stwarzania klejonego drewna wpływa na to, że jest ono solidniejsze od litego. Co więcej dzięki takiej metodzie możliwe jest przygotowanie dłuższych części z drewna, dlatego prościej dopasować je do potrzeb konstrukcyjnych.

Więźba dachowa – typy i zastosowanie

Przygotowanie szkieletu konstrukcyjnego pod dach da się przeprowadzić na kilka sposobów. Wśród zwykle używanych jest więźba dachowa. Wykonuje się ją zwykle z drewna i jest to nośna konstrukcja, jakiej podstawowym zadaniem jest wsparcie dachowego pokrycia. Wyróżniamy trzy najczęściej stosowane rodzaje więźby dachowej: więźba krokwiowa, krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa. Do ustalenia rodzaju więźby potrzeba zmierzyć odstęp pojedynczych fragmentów pomiędzy ścianami, a do tego kąt nachylenia. Krokwiowa więźba dachowa zwykle używana jest przy konstrukcji dachów o szerokości liczącej co najwyżej siedem metrów oraz pochyleniu w granicach 30-50 stopni. W tym przypadku złączona w kaletnicy para krokwi robi za nośny element.

Krokwiowo-jętkowa więźba dachowa wykorzystywana jest przy budowie dachów o szerokości od 7 do 11 metrów i pochyleniu około od 35 do 60 stopni. W odróżnieniu od więźby krokwiowej, tu krokwie podtrzymywane są przez wiązary jętkowe, za sprawą tego dachowa konstrukcja jest o wiele wytrzymalsza. Natomiast płatwiowo-kleszczowa więźba dachowa charakteryzuje się się możliwością zastosowania nawet wtedy, kiedy szerokość między ścianami przekracza 11 m. Przy takiej szerokości niezbędne są większe ilości płatwi i podpierające je słupy i wiążące podwójne belki. Dzięki dodatkowym elementom konstrukcja więźby dachowej jest trwała i odporna na uszkodzenia, a oprócz tego nie obniża cech drewna konstrukcyjnego.

Prefabrykowane wiązary dachowe – co zamiast więźby dachowej

Prefabrykowany dach, czyli prefabrykowane wiązary dachowe to alternatywny sposób budowy konstrukcji dachu. Technika prefabrykowana oznacza, że części składowe szkieletu dachu przygotowywane są w fabryce, a nie na samej budowie. Bardzo dużo firm proponuje usługę projektowania i przygotowania prefabrykowanego dachu. Taki typ konstrukcji dachowej nieco skraca czas trwania budowy, ze względu na co staje się bardziej popularny. Prefabrykowany dach tworzy się z wiązarów, jakie tworzone są tak by zgadzały się z planem domu. Wiązary łączone są poprzez płatwie lub wiatrownice, natomiast cała konstrukcja powstaje za pomocą maszyny. W ten sposób każdy element dachu prefabrykowanego  jest taki sam i porządnie złączony. Dużą zaletą takiej techniki jest także to, że montaż jest prostszy i szybszy w zestawieniu do więźby dachowej.

Decydując między dachem prefabrykowanym, a więźbą dachową, tworzoną na budowie, należy zwrócić uwagę na zastosowanie, trwałość i ceny tych dwóch metod. Warto pamiętać, że nie przy każdym projekcie domu słuszne będzie zastosowanie dachu prefabrykowanego, dlatego że nie wszystkie konstrukcje da się stworzyć zaledwie z wiązarów.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok