kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna energooszczędne
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest znane, dlatego że ma wspaniałe właściwości izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych materiałów stosowanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, według której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że doskonale przylega i formuje się w zgięciach i w kątach. Inne materiały izolacji termicznej należy skracać i dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i parametrami, dlatego są dobre do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się również w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR da się także umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, by przed ociepleniem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić natrysk poprawnie konieczne są sprzyjające warunki, na przykład optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej otwartokomórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), więc wcale nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, więc potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dostosowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko powstania termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i szybko zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności oraz właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Co więcej ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć małą odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe Toruń

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok