Warning: include_once(/opt/alt/php-xray/php/smart-advice-plugin/cl-smart-advice.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php82/root/usr/share/pear') in /home/ddr529/public_html/syngen.com.pl/wp-settings.php on line 398
Okna energooszczędne – Syngen
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych wchodzi około 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i stosunkowo niewielki koszt. Żeby okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zastosowanie potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Najczęściej, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, ale ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości termo izolacji, z tego względu niezbyt często stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach zawsze kierujemy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty ciepła zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w ciągu lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie wnętrza lub wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy w porównaniu zwykłych okien, zyski płynące z wysokiej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zamontowane pasywne okna efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem oraz rozrostem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego okna. Najlepiej zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy czy surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć wynajęcie fachowca, który wykona pracę solidnie. Niewłaściwy montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok poprawnego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok