Chirurgia stomatologiczna w leczeniu zębów

Ocieplanie pianką PUR
29 stycznia, 2021
Co sprawia, że pizza jest dobra
1 lutego, 2021

Chirurgia stomatologiczna w leczeniu zębów

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Przeważająca część osób termin „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z litrami rozlewającej się krwi, skomplikowanymi operacjami i powikłaniami. W rzeczywistości to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie zębów opiera się bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu ognisk zapalnych. Ten sposób leczenia jest dodatkiem do leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Duża wiedza i umiejętności dzisiejszych dentystów a także nowoczesny sprzęt sprawiają, że leczenie nawet krytycznych przypadków jest łatwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki współczesnym metodom leczenia, zamiast bać się zabiegu u chirurga, możemy być pewni, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy kłopotów z uzębieniem. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia rozcięcia  goją się łatwiej. Współczesne sposoby znieczulenia, np. gaz rozweselający to pewność, że zabieg odbędzie się bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi operacjami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie traktuje się także zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często dokonuje się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo istotną kwestią nowoczesnej stomatologii jest także uzupełnianie ubytków. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po wyrwanych zębach. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu skutków ubocznych. Zapobiega się tym negatywnym skutkom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są zabiegi  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich zabiegów należy także wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Większość pacjentów bardzo stresuje się przed zabiegiem u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie trudny zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do zabiegu, a także dowiedzieć się co nas czeka, często szukamy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to dobre źródła wiedzy. Wiele osób na forach pisze o skrajnych przypadkach- rozchodzące się szwy, obfite krwawienia- takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Dzisiejsza stomatologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są codziennością dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną rzeczą, która może cię przestraszyć podczas zabiegu chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne wrażenia np. podczas ekstrakcji zębów- chrobotanie ale absolutnie nie ból! Zabiegi przeprowadza się za pomocą mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często odkażana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera ryzyko pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Nowoczesne sposoby znieczulenia są tak rozmaite, że większość pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego opłaca się tę kwestię przemyśleć nieco wcześniej, żeby uchronić się od dodatkowego stresu przed operacją.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: Wand, czyli „magiczna różdżka”, sedacja, znieczulanie azotem, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający podawany za pomocą zastrzyku. Możliwość wyboru jest duży, dlatego można dobrać metodę do osobistych preferencji. Osoby, które obawiają się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie za pomocą „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane za pomocą komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego wrażenia bolesnego „wtłaczania” leku. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których paraliż jamy ustnej wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest też gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Bardzo często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się śpiący, nieco otępiały, uspokojony.

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę, zastanów się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najpopularniejsze przeciwskazania, to stosowanie preparatów rozrzedzających krew oraz uczulenia na konkretne środki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym lekarza, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim zgłosisz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem warto także zjeść porządny obiad – po zabiegu nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, należy się upewnić, że przyjmowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie nie zadziała.  Dodatkowo napoje alkoholowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed zabiegiem należy też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania zabiegu jest dostosowanie terminu zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Zabieg nie może się odbyć 2 dni przed początkiem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych leków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest też postępowanie po zabiegu. Najcięższe bywają zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po wyjściu z gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Musisz także pamiętać o idealnej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania ust na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać jamę ustną chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Zioło szałwii zastosowanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego jest pomocna w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po zabiegu. Kilka dni po zabiegu może także występować obrzęk- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok