Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
4 kwietnia, 2017
Wynajem telebimu bardziej się opłaca
9 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Zadaniem rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do ukończenia przez nie 18 lat, a w przypadku dzieci obarczonych kalectwem ciężar ów ogólnie rzecz ujmując nie wygasa w sumie nigdy. Póki dziecko wcale nie potrafi pokrywać kosztów utrzymania samo, zatem zagwarantować sobie wszystkich koniecznych środków do życia, to właśnie rodzice muszą realizować tenże obowiązek. Jedynie w przypadku, gdy dorobek dziecka jest wystarczający oraz powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice bynajmniej nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do autonomicznego utrzymania się jest kluczowym warunkiem orzekania przez sąd alimentów.

Oczywiście najpierw sprawa prezentuje się tak, iż któreś z rodziców idzie do którejkolwiek spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu i zabiega o pomoc przy składaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie w sądzie. Dopiero później na któregoś z byłych partnerów są narzucane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców istnieje od momentu narodzin potomka aż do czasu, gdy będzie ono mogło egzystować samodzielnie. Usamodzielnienie się nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat i uzyskaniem dowodu osobistego. W gruncie rzeczy żaden regulamin nie informuje jaka jest granica wieku, bowiem każdy przypadek musi koniecznie być przeanalizowany indywidualnie. Punktem odniesienia na pewno jest przyjście ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niespłacania alimentów, bo był on pewny, że skończenie przez córkę 18 lat jest równoważne z ustaniem ich pokrywania. W trakcie dyskusji wychodzi na jaw jednak, iż dziecko się uczy lub ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz zupełnie nie będzie miało szansy się usamodzielnić wskutek poważnej choroby, np. psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Istnieje kilka okoliczności, które bynajmniej nie zwalniają rodziców z przymusu wypłacania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (czy zamążpójście) z jednoczesną niemożnością oddzielnego zarabiania na życie. Naturalnie w pierwszej kolejności małżonkowie się wspierają we wszystkich praktycznych rzeczach, zatem jeśli któreś spośród nich zarabia sporo oraz może małżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice wcale nie powinni już sponsorować dziecka. Jeżeli jednak mamy do czynienia z sytuacją przeciwległą – partner krótko mówiąc nie jest w stanie zagwarantować środków finansowych obojgu – wtedy rodzice mają obowiązek pomóc. Czasami okoliczność jest natomiast tak złożona, iż usługa fachowej kancelarii jest wręcz obowiązkowa.

Alimenty są zobowiązani płacić rodzice na swoje kalekie dziecko, które ogólnie rzecz ujmując nie może w pojedynkę na siebie zarabiać. Posiada inwalidztwo konkretnej grupy albo niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma w tym przypadku znaczenia argument wspomnianego stanu rzeczy, przykładowo gdy syn nadużywa alkoholu czy bierze narkotyki. Słowem, dziecko z trwałą chorobą cielesną albo psychiczną koniecznie muszą utrzymywać matka i ojciec. Czasami do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy krótko mówiąc nie planują kalekiego dziecka „żywić” oraz robią wszystko – bez wątpienia złośliwie – by nie spłacać alimentów i pozbyć się obowiązku.

Pełnoletnie dziecko może uzyskiwać alimenty też wtedy, gdy ukończyło 18 lat, nie uczy się, nie podjęło zatrudnienia i w ogóle nie potrafi znaleźć pracy. Jeśli chce otrzymać alimenty od swoich rodziców, musi obowiązkowo okazać, iż jego sytuacja materialna jest fatalna, przykładowo żyje w niedostatku.

Alimenty na pewno uzyska każde dziecko, które uczy się, przykładowo w szkole zawodowej albo na uniwersytecie. Naprawdę, tak długo jak dziecko kontynuuje naukę, matka i ojciec mają obowiązek płacić alimenty. Wygaśnięcie przymusu alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednym przypadku – gdy córka, pomimo iż chodzi do szkoły – jest w stanie indywidualnie się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Oboje rodzice absolutnie nie muszą regulować alimentów wówczas, gdy dziecko ma takie zarobki, że potrafi uregulować wszystkie koszty utrzymania, np. sfinansować lokum, jedzenie, media i pozostałe niezbędne do zwyczajnego bytowania rzeczy. Zarobkiem w sumie nie musi być w owym przypadku wyłącznie zatrudnienie na cały etat, lecz także zasiłek pielęgnacyjny, stypendia otrzymywane na uniwersytecie lub wpływy otrzymywane przez zarabiające rodzeństwo. Częstokroć w rezultacie zatargów z rodzicami dochodzi do walki w sądzie. Syn angażuje jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, bo posiada zatrudnienie w rozmiarze 1/4 etatu i nie ma praktycznie środków do życia.

Omawiane zobowiązanie kończy się w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez dziecko dorosłości, jednakże takie sytuacje są niesłychanie rzadkie. Młody człowiek musi ukończyć edukację i zyskać fach, i z jego pomocą będzie miało szansę zagwarantować byt krótko mówiąc nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wysokość alimentów jest uzależniona od kilku podstawowych czynników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, alternatyw zarobkowych rodziców, zdolności finansowych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę osobne poczynania rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli zaintrygował Cię ten materiał, planujesz wiedzieć dużo więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i innych usługach oferowanych przez reprezentantów, wejdź w odsyłacz obok – Kancelaria adwokacka Toruń – a z pewnością odnajdziesz właśnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok