Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
14 kwietnia, 2017
Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
19 kwietnia, 2017

Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują spadkobierców?

Po odejściu bliskiej osoby, przykładowo współmałżonka bądź brata, na ogół dostajemy spadek. W wybranych sytuacjach niesłychanie cieszy on spadkobierców, gdyż wiąże się ze znacznymi profitami. Wtedy musimy bezwarunkowo uiścić podatek do odpowiedniego urzędu, gdyż wspomnianą sprawę reguluje akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Powinniśmy wspomnieć, iż możemy nabyć w spadku nie tylko pieniądze i wszelkie nieruchomości, ale również niespłacone zobowiązania. Jeśli krewny nie spłaci ich w czasie swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na kolejnych członków rodziny. Można się przed tym niewątpliwie zabezpieczyć, przykładowo wyrzekając się spuścizny podpisując właściwą umowę. Dobrze jest udać się do profesjonalnego prawnika, który wyjaśni nam meandry prawa i poradzi, w jaki sposób trzeba postępować.

Co opodatkowuje urząd skarbowy?

Obiektem opodatkowania mogą być dla przykładu: dziedziczenie tradycyjne, dziedziczenie zapisanego w testamencie, zachowek (w przypadku kiedy dziedzic został pominięty w testamencie), depozyty finansowe (w owym przypadku zmarły rodzic lub małżonek powinien złożyć tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), fundusze inwestycyjne, jak i pełen kapitał znajdujący się w innym kraju (lecz w tym przypadku w czasie otwarcia spadku nabywca musi posiadać polskie obywatelstwo bądź być polskim płatnikiem).

Trzeba zapłacić ponadto podatek wówczas, kiedy uprawomocni się rozporządzenie sądu w sprawie dziedziczenia. Słowem, jeśli sąd dopuści uzyskanie spadku. Jeśli wynajmujemy w niniejszej sprawie adwokata, wówczas on musi obowiązkowo nam powierzyć orzeczenie sądu. Identycznie jest wtedy, gdy akt notarialny uwierzytelniający nabywanie spadku zostanie zarejestrowany.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Jest mnóstwo sytuacji życiowych, w jakich krótko mówiąc nie powinniśmy regulować podatku od spuścizny czy darowizny. W kodeksach ujmuje się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej kwalifikuje się najbliższa rodzina: żona, matka i ojciec bądź dziadkowie. Do drugiej zaliczają się dzieci siostry, ciotki lub współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się pozostali nabywcy spadku. Stawki wolne od podatku są wprowadzane zgodnie z klasą, do jakiej został zaliczony następca. Dla pierwszej kategorii jest to opłata niemal 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W sytuacji, jeśli wartość spuścizny nie przekroczy podanych powyżej kwot, w ogóle nie musimy przedstawiać dodatkowych załączników do urzędu skarbowego.

Natomiast, jeżeli zdobędziemy spadek, jakiego wartość jest znacznie wyższa niż opłata zwolniona od podatku, w takiej sytuacji powinniśmy dostarczyć oświadczenie podatkowe. Należy wykonać to w urzędzie położonym w rejonie zamieszkania spadkobiercy w przeciągu jednego miesiąca od dnia usankcjonowania wyroku sądu. Następnie odbierzemy konkretną decyzję urzędu o wartości podatku, który należy uiścić w przeciągu dwóch tygodni. Podatek waha się w obrębie od kilku do kilkunastu procent i jest uzależniony od zakwalifikowania do konkretnej klasy podatkowej.

Czym jest zrzeczenie się spadku?

Jednomyślnie z przepisami każdy spadkobierca ma możność zaniechania nabycia spadku, np. w sytuacji, kiedy po zmarłym bracie zostają jakiekolwiek niespłacone zobowiązania. Na podstawie kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca w niektórych przypadkach może zatwierdzić umowę z ewentualnym spadkodawcą, w której zrzeka się dziedziczenia. Wskazaną umowę musimy przyjąć przed otwarciem spadku i jest ona sporządzana na wypadek śmierci spadkodawcy. Ugodę musimy koniecznie zatwierdzić u rejenta, ponieważ w innym przypadku nie będzie miała mocy prawnej.

Należałoby mieć na uwadze, iż jednym z podstawowych skutków rezygnacji z dziedziczenia jest pełne odrzucenie z dziedziczenia dzieci, wnuków oraz następnych członków rodziny. W ogóle nie możemy ponadto w owej sytuacji pobrać zachowku.

Po zrzeczeniu się przejęcia dóbr można prosić o odnowienie takiego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Spadkodawca umieszcza nas w testamencie – tutaj w zasadzie nie chodzi o otrzymywanie majątku z ramienia ustawy, tylko o dziedzictwo z mocy testamentu.

2. Można iść kolejny raz do rejenta oraz zaaprobować umowę o wznowienie prawa do dziedziczenia.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas ma przywilej do spisania testamentu i odłączenia z niego poszczególnych członków rodziny, np. takich, którzy nigdy nie interesowali się naszym losem. Ponadto jedyną osobą wpisaną do testamentu może być osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicom, którzy:

  • Nie zostali w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Nie wyrzekli się spuścizny
  • Nie poddali w wątpliwość majątku
  • Nie zostali wzięci za niegodnych
  • Jeśli chodzi o współmałżonka – jeżeli nie doszło do rozpadu pożycia z winy możliwego następcy

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy tekst, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Adwokat Toruń – a wynajdziesz znacznie więcej informacji, m.in. konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok